Senat wysłucha informacji dot. pakietu onkologicznego
Na rozpoczynającym się dziś posiedzeniu senatorowie wysłuchają m.in. informacji rządu na temat wdrożenia pakietu onkologicznego. Przepisy miały pomóc lekarzom POZ w szybszym rozpoznaniu raka i poprzez karty DiLO przyśpieszyć diagnostykę i leczenie pacjentów. W praktyce pakiet wywołał chaos.
Założenia pakietu krytykuje m.in. Naczelna Rada Lekarska, która chce wystąpić do Trybunału Konstytucyjnego o zbadanie zgodności z konstytucją niektórych jego rozwiązań. Chodzi m.in. o zróżnicowanie uprawnień lekarzy POZ i ambulatoryjnej opieki specjalistycznej w zakresie uprawnień do wystawiania kart.
Pakiet onkologiczny ma pokazać, że Ministerstwo Zdrowia coś robi; projekt nie ma nic wspólnego z dobrem pacjentów – ocenia Jan Tumasz, przewodniczący pomorskiego związku pracodawców ochrony zdrowia.
– W tej chwili największy problem z Pakietem mają szpitale, którym ograniczono same kontrakty – niekiedy o 80 proc. – i zmniejszono wycenę procedur. Do tego stworzono tak skomplikowaną procedurę rozliczania, że wiele z nich nie jest nawet w stanie rozliczyć tych zabiegów, które zostały zrealizowane. Jeżeli chodzi o przychodnie, tzw. lekarza POZ-u, to tutaj nic szczególnego nie nastąpiło – żadnych zmian nie ma. Pan minister wyobraził sobie, że jeśli wrzuci „marchewkę” w postaci wypisania kwoty 50 zł za każdą kartę DiLO, to lekarze POZ-u wygenerują jakieś olbrzymie ilości tych kart. Lekarze pracują tak, jak pracowali, wykrywają mniej więcej tyle samo zagrożeń i podejrzeń choroby – mówi Jan Tumasz.
W porządku obrad Senatu jest też nowelizacja ustawy o lasach. Senatorowie będą również debatować nad ustawą przewidującą pomoc finansową dla działaczy opozycji antykomunistycznej i dla osób represjonowanych. Pomoc ta ma być świadczona tylko osobom w szczególnie trudnej sytuacji materialnej.
RIRM