Senat przyjął nowelizację ustawy o weteranach

Senat jednogłośnie i bez poprawek przyjął nowelizację ustawy o weteranach. Autorem zmiany jest prezydent Andrzej Duda. Uchwalone przez wyższą izbę parlamentu przepisy rozszerzają krąg osób mogących ubiegać się o status weterana.

W myśl nowych regulacji, będą mogli się o niego ubiegać nie tylko ci, którzy służyli na misjach nieprzerwanie 60 dni – jak jest obecnie – ale również osoby, które na krótszych misjach spędziły łącznie co najmniej 90 dni.

Nowela odzwierciedla zapotrzebowanie, jakie było zgłaszane ze strony środowiska weteranów – mówił w Senacie prezydencki minister Paweł Mucha.

– Tego rodzaju oczekiwanie było kierowane do Narodowej Rady Rozwoju. To gremium doradcze przy prezydencie RP. NRR rekomendowała przygotowanie zmian w ustawie z dnia 19 sierpnia 2011 roku o weteranach poza granicami państwa. Te zmiany były też konsultowane z MON-em i MSWiA. Jak trafnie podkreślono, istotą tej zmiany jest to, że statusu weterana do tej pory nie mogły uzyskać osoby nawet kilkukrotnie biorące udział nawet kilkukrotnie w misjach bądź kontyngentach lub wyjeżdżające w celu wykonywania zadań ochronnych BOR lub zapewnienia bezpieczeństwa państwa na okres krótszy niż 60 dni – podkreślił Paweł Mucha.

Nowela o weteranach, którą dziś przyjął Senat, trafi teraz do podpisu prezydenta. Ma wejść w życie po 14 dniach od ogłoszenia.

Ustawa o weteranach z 2011 r. wprowadziła przepisy dotyczące uhonorowania weteranów i pomocy dla tych, którzy na misji zostali na przykład ranni. Przysługują im między innymi dodatki do rent i emerytur czy ulgi na przejazdy.

Od lat 50. w misjach za granicą służyło ponad 100 tys. żołnierzy i kilka tys. funkcjonariuszy innych służb. Do ubiegłego roku status weterana miało ok. 16 tys. osób.

RIRM

drukuj