fot. PAP/Darek Delmanowicz

Czesi chwalą polskie wielozadaniowe śmigłowce Sokół

Czesi chwalą polskie wielozadaniowe śmigłowce Sokół. W czeskich Siłach Powietrznych maszyny służą od ponad 20 lat. Są tam wykorzystywane głównie do celów ratowniczych i misji poszukiwawczych. Śmigłowce sprawdzają się także w innych państwach.

W wojsku, policji, ratownictwie górskim, medycznym, w straży granicznej – to tam od lat wykorzystywane są śmigłowce Sokół – sztandarowy produkt zakładów PZL Świdnik, należących do włoskiej grupy zbrojeniowej Leonardo. W naszym kraju maszyny te służą od lat 90. i przede wszystkim transportują pacjentów. Od 1996 r. w wersji transportowej służą również w czeskich Siłach Powietrznych.

– Czesi, u których śmigłowiec Sokół przekroczy tę magiczną liczbę 5 tys. godz. w powietrzu, uznali, że jest to rekord świata. To jest zupełnie niestandardowa długość eksploatacji śmigłowca i duma dla nas, jako producenta, że to właśnie nasz śmigłowiec utrzymuje się przez 5 tys. godz. w powietrzu i lata dalej – podkreślił Krzysztof Krystowski, wiceprezes Leonardo Helicopters.

Czesi na wyposażeniu mają dziesięć Sokołów.

– To maszyna, na której można polegać. To jeden z najlepszych i najbardziej niezawodnych śmigłowców, jaki mamy i kiedykolwiek mieliśmy na wyposażeniu – wskazał mjr Petr Šafařík, pilot z 24. Bazy Lotnictwa Transportowego Praga–Kbely.

W Czechach śmigłowce Sokół służą głównie do celów ratowniczych i misji poszukiwawczych. Przez 20 lat służby maszyny przetransportowały już ponad 11,5 tys. pacjentów.

Śmigłowce Sokół są używane także w kilkunastu innych krajach na świecie, m.in. na Filipinach, w Hiszpanii, Chile,  Korei Południowej, a nawet w Ugandzie. Śmigłowce Sokół są cały czas ulepszane. W planach są kolejne modyfikacje, m.in. nowe łopaty, czyli śmigła, które mają być wykonane w nowej technologii kompozytowej.

TV Trwam News/RIRM

drukuj