S. Karczewski: W świetle faktów obarczenie Polski współodpowiedzialnością za Holokaust traktujemy jako antypolonizm

Obarczanie Polski współodpowiedzialnością za Holokaust traktujemy jako antypolonizmpowiedział marszałek Senatu Stanisław Karczewski. W parlamencie odbyło się noworoczne spotkanie marszałka wyższej izby z korpusem akredytowanym w Polsce.

Marszałek Senatu Stanisław Karczewski zwrócił uwagę, że w tym roku spotkanie to ma charakter szczególny; przypada bowiem 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości.

Polityk przypominając karty naszej historii zwrócił uwagę, że w 1939 roku Polska zachowała się przyzwoicie. Polacy nie podjęli kolaboracji z żadnym z dwóch najeźdźców – zaznaczył marszałek.

W tej wojnie życie straciło blisko 6 mln Polaków, w tym 3 mln polskich Żydów. Wielka tragedia Holokaustu rozegrała się na naszej ziemi pod batutą niemieckiej okupacji. O tragedii narodu żydowskiego pierwszy alarmował świat polski rząd, który urzędował wówczas w Londynie. W świetle faktów obarczenie Polski współodpowiedzialnością za Holokaust traktujemy jako antypolonizm, będący wynikiem ignorancji albo złej woli – powiedział Stanisław Karczewski.

Polski rząd walczy z błędnymi kodami pamięci. W tym celu parlament znowelizował ustawę o IPN. Przepisy przewidują kary za używanie kłamliwego sformułowanie „polskie obozy zagłady”.

Zapisy ustawy spotkały się jednak z krytyką Izraela. Tamtejsze władze twierdzą, że nowela neguje Holokaust. Zaprzecza temu rząd w Warszawie.

Nowela czeka na podpis prezydenta RP Andrzeja Dudy.

RIRM

drukuj
Tagi: , , , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl