fot. PAP/Radek Pietruszka

Trwa posiedzenie Senatu; senatorowie zajmą się m.in. nowelizacją KK zaostrzającą kary m.in. za pedofilię

Senat zajmuje się nowelizacją Kodeksu karnego zaostrzającą kary za przestępstwa, w tym dot. pedofilii. Do projektu zgłoszono 34 poprawki. Zmiany zawarte w noweli, dotyczące walki z pedofilią, zakładają, że za zgwałcenie dziecka pedofil trafi do więzienia nawet na 30 lat.

Obecnie obowiązujące przepisy za zgwałcenie dziecka przewidują karę od 3 do 15 lat pozbawienia wolności, a jeżeli sprawca działał ze szczególnym okrucieństwem – od 5 do 15 lat. W myśl nowelizacji, gwałcicielowi dziecka grozić będzie od 5 do 30 lat więzienia, a jeśli następstwem gwałtu będzie śmierć dziecka – kara dożywotniego pozbawienia wolności.

Zmiany przewidują też podwyższenie kar za seksualne wykorzystanie dzieci. Dziś wynoszą one od 2 do 12 lat więzienia, a zgodnie z nowelą zostaną one określone w wysokości od 2 do 15 lat.

Nowelizacja przewiduje też, że zgwałcenie dziecka nie będzie podlegać przedawnieniu. W czasie prac senackich stronę rządową, która przygotowała projekt, reprezentuje wiceminister sprawiedliwości Marcin Warchoł.

– Zmiany mają na celu wyłączenie przedawnienia w stosunku do zbrodni zgwałcenia małoletniego, zaostrzenia odpowiedzialności za najważniejsze przestępstwa przeciwko wolności seksualnej wobec małoletnich. Odpowiednio zostają podniesione sankcje grożące za zgwałcenie małoletniego, obcowanie płciowe z małoletnim, za inne czynności seksualne. Wprowadzamy obligatoryjnie środek karny w postaci zakazu kontaktowania się z pokrzywdzonym, zakazu zbliżania się do pokrzywdzonego, lub nakazu czasowego opuszczenia lokalu zajmowanego wspólnie z pokrzywdzonym – powiedział Marcin Warchoł.

Głosowanie nad projektem odbędzie się jeszcze dziś.

Zuzanna Dąbrowska/RIRM

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl