fot. PAP/Tomasz Gzell

Senat debatuje nad nowelizacją ustawy o transporcie publicznym

Senat debatuje nad nowelizacją ustawy o transporcie publicznym. Nowela dotyczy ulg za przejazdy komunikacją miejską.

Nowela zakłada, że pasażerowie zachowają pełen dostęp do ulg ustawowych u wszystkich przewoźników. Ma to się stać niezależnie od podpisania przez nich umowy o świadczeniu usług w zakresie publicznego transportu zbiorowego z jednostką samorządu terytorialnego.

Przepisy umożliwiają zawieranie do końca przyszłego roku umów na przekazywanie przez marszałków województw dopłat do biletów ulgowych sprzedawanych przez komercyjnych przewoźników autobusowych. Chodzi o sytuacje, w których dotychczasowy termin przekazywania dopłat obowiązuje do końca 2019 r. Do końca 2020 r. przedłużone zostaną także zezwolenia na wykonywanie regularnych przewozów autobusowych, realizowanych przez przewoźników komercyjnych.

– W ostatnich latach praktyka przedłużania funkcjonowania ulg była realizowana zmianą ustawy okołobudżetowej. W tym roku z ustawy budżetowej wyodrębniliśmy specjalny projekt ustawy, nad którym wcześniej wysoka Izba jako Sejm, a dzisiaj jako Senat, się pochyla; z uwagi na jego istotę, pilność i jego oczekiwanie społeczne chcemy, aby projekt ustawy wszedł w życie z dniem 1 stycznia 2020 roku i aby ulgi, z których codziennie korzystają setki tysięcy Polaków nadal mogły być przez przewoźników realizowane – wskazał wiceminister infrastruktury Rafał Weber.

Nieprzyjęcie tych rozwiązań mogłoby doprowadzić do paraliżu transportu zbiorowego. Aby tego uniknąć, ustawa ma wejść w życie z dniem 1 stycznia 2020 r. Głosowanie nad nowelą w Senacie odbędzie się w popołudniowym bloku głosowań.

Zuzanna Dąbrowska/RIRM

drukuj