fot. PAP/Wojtek Jargiło

Ministerstwo Infrastruktury ułatwia transport uchodźców

Ministerstwo Infrastruktury wprowadza ułatwienia transportowe, które mają usprawnić pomoc humanitarną. Resort zadbał też o dodatkowe możliwości dla obywateli Ukrainy, by wspomóc ich przemieszczanie się po Polsce.

Transporty humanitarne zostały zwolnione z opłat w systemie e-toll. Auta z ukraińskimi rejestracjami bezpłatnie mogą się poruszać po wszystkich drogach w Polsce. Resort infrastruktury wdrożył również szybką ścieżkę zwalniania z obowiązku posiadania zezwoleń dla samochodów ciężarowych, które wykonują przewozy humanitarne.

– Wprowadzając te ułatwienia, zrobiliśmy to w taki sposób, aby nie zachwiać bezpieczeństwa w ruchu drogowym, aby nie nadwyrężać kierowców, którzy pracują, rozwożą ludzi czy pracują w transporcie rzeczy – zaznaczył wiceminister infrastruktury Rafał Weber.

https://twitter.com/MI_GOV_PL/status/1499768210303987719

Szef resortu Andrzej Adamczyk przewiduje, że będzie potrzebny dodatkowy tabor kolejowy. W tym przypadku możemy liczyć na pomoc sąsiednich krajów.

– Tutaj pozytywnie odpowiedzieli nasi koledzy z Czech. Rozmawiałem z ministrem transportu Czech. Pociągi z Czech już pojawiły się w Polsce – poinformował minister.

Deklaracje wsparcia za pomocą transportu złożył również rząd Francji. Także Niemcy przesłały propozycje wydzierżawienia Polsce taboru kolejowego i autobusowego. Gdy zajdzie taka potrzeba, nasz kraj wypożyczy transport, by zapewnić sprawne przemieszczanie się obywateli Ukrainy.

– Cenna inicjatywa, bo koleje niemieckie to nie tylko pociągi pasażerskie i towarowe, ale to również autobusy. Została złożona deklaracja, ze 150 autobusów z kierowcami będzie mogło być używane tutaj, w Polsce albo w ruchu granica-Niemcy, albo wewnątrz kraju. Cztery pierwsze już w tej chwili podróżują z uchodźcami w stronę Niemiec – oznajmił wiceminister infrastruktury Andrzej Bittel.

Od 26 lutego obywatele Ukrainy na terenie naszego kraju mogą nieodpłatnie korzystać z przejazdów pociągami.

TV Trwam News

drukuj