PAP/Mykola Kalyeniak

Wojna na Ukrainie wywołała kolejną falę nielegalnej migracji

Europa zmaga się z kolejną falą nielegalnej migracji. W ciągu siedmiu miesięcy bieżącego roku granice Unii Europejskiej sforsowało 155 tys. osób. O sprawie napisała „Rzeczpospolita”.

Wśród przyczyn kolejnej fali nielegalnej migracji jest m.in. kryzys żywnościowy wywołany rosyjską agresją na Ukrainę, a także załamanie gospodarek wielu państw Afryki, Bliskiego Wschodu i Azji. Do tego dochodzi jeszcze większa aktywność radykalnych islamistów.

Dr Zbigniew Kuźmiuk, europoseł, podkreślił, że nielegalna migracja do Europy będzie się nasilać, jeżeli nie zostanie rozwiązany m.in. problem eksportu ukraińskiego zboża.

Polityk zwrócił przy tym uwagę, że na forsowaniu granic Unii Europejskiej bogacą się zorganizowane grupy przestępcze zajmujące się przemytem ludzi.

– Jeżeli sytuacja żywnościowa w północnej Afryce będzie się pogarszać, jeżeli będzie brakowało zbóż (a wiemy, że eksport z Ukrainy nie jest taki, jak być powinien, jaki był przed wybuchem wojny), to rzeczywiście migracja będzie się nasilać. To będzie migracja przez Morze Śródziemne. Co więcej, to jest ciągle doskonały sposób zarabiania. Mafie, które się tym zajmują, cały czas funkcjonują. Wiadomo, że ci ludzie zbierają pieniądze, płacą – jak się szacuje – po kilka tysięcy euro albo dolarów za miejsce w łódce i są szmuglowani do krajów Południa. To jest niestety doskonały biznes – zwrócił uwagę dr Zbigniew Kuźmiuk.

Najtrudniejsza sytuacja, jeśli chodzi o nielegalną migrację, jest we Włoszech. W ciągu siedmiu miesięcy 2022 r. liczba osób przepływających przez Morze Śródziemne do tego kraju wzrosła o 44 procent – do 43 tys. osób.

Inaczej wygląda sytuacja na wschodniej granicy Unii Europejskiej, do której zaliczane są m.in. granice Polski z Białorusią i Ukrainą. Na tych odcinkach na teren Wspólnoty próbowało się przedostać 3 tys. osób.

RIRM

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl