fot. PAP/EPA

Rosja: zalecono podwyższenie stanu bezpieczeństwa na lotniskach 

Zalecenia mające na celu podwyższenie stanu bezpieczeństwa w portach lotniczych i podczas lotów zostały wysłane do wszystkich krajowych lotnisk – poinformowała we wtorek Rosyjska Federalna Agencja Transportu Lotniczego (Rosawiacja).

„Jest oczywiste, że wzmocnienie środków bezpieczeństwa będzie mieć tymczasowy charakter, lecz ich natychmiastowe przyjęcie i wdrożenie powinno zapobiec aktom bezprawnej ingerencji na lotniskach i na pokładach samolotów z rosyjskimi obywatelami” – głosi oświadczenie Rosawiacji.

Agencja zaleciła też liniom lotniczym rozpoczęcie konsultacji z zagranicznymi lotniskami w celu omówienia i podjęcia dodatkowych działań zwiększających bezpieczeństwo lotów.

Rosyjska Federalna Służba Bezpieczeństwa (FSB) przyznała we wtorek oficjalnie, że katastrofa rosyjskiego samolotu pasażerskiego na Synaju, w której 31 października zginęły 244 osoby, była rezultatem „aktu terroru”.

„Według naszych specjalistów na pokładzie samolotu doszło do wybuchu ładunku domowej roboty o sile rażenia odpowiadającej do 1 kg trotylu, w rezultacie czego samolot rozpadł się w powietrzu, czym można wytłumaczyć rozrzucenie części jego kadłuba na wielkim obszarze” – powiedział szef FSB cytowany przez rosyjskie media.

PAP/RIRM

drukuj