fot. PAP/Wojtek Jargiło

Szef rządu: Polska pomaga Ukrainie w sposób mądry i systemowy

Premier RP Mateusz Morawiecki podkreślił, że Polska pomaga Ukrainie w sposób mądry i systemowy. Nasz kraj jest miejscem dystrybucji najpilniejszych środków, które są przekazywane z całej Europy.

Szef rządu odwiedził składnicę Rządowej Agencji Rezerw Strategicznych w Niemcach na Lubelszczyźnie.

Obok wsparcia militarnego, walczącym Ukraińcom obecnie najbardziej potrzebne są medykamenty: antybiotyki, środki opatrunkowe i podstawowe leki. To wszystko trafia na Ukrainę przez Polskę. Nasz kraj jest także koordynatorem ogólnoeuropejskiej akcji pomocowej.

https://twitter.com/paweljabIonski/status/1500040874436218885

Premier poinformował, że rozmawiał z polskim ambasadorem w Kijowie, który przekazał, iż oprócz leków coraz bardziej potrzebna jest żywność, szczególnie dla Kijowa. Zwrócił też uwagę, że coraz więcej uchodźców wojennych stamtąd udaje się w kierunku Polski.

Mateusz Morawiecki podkreślił, że po stronie polskiej potrzebna jest jak najlepsza koordynacja pomiędzy miastami i gminami.

– Stąd też pracujemy nad rozwiązaniami systemowymi. Przez krótki czas – mniej więcej 2 miesiące – chcemy wspierać finansowo tych Polaków, którzy swój własny czas, swoje własne środki finansowe angażują w przyjęcie osób z Ukrainy, otwierają dla nich swoje drzwi, otwierają swoje serca. Chcemy, żeby ta pomoc trafiała również w najbardziej właściwe miejsca, czyli do samorządów, które organizują pracę, do przedsiębiorców – mówił szef rządu.

Premier zwrócił uwagę na ostatnie dane dotyczące niskiego bezrobocia i wyraził nadzieję, że polska gospodarka będzie w stanie zaoferować miejsca pracy zarówno dla polskich pracowników, jak i dla osób, które przyjeżdżają jako uchodźcy.

Zuzanna Dąbrowska/RIRM

drukuj
Tagi: , , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl