fot. https://pixabay.com/

Ukraina potrzebuje 50 milionów żarówek LED, aby złagodzić niedobory prądu

Komisja Europejska zapowiedziała, że dostarczy Ukrainie 30 milionów żarówek LED, w odpowiedzi na prośbę prezydenta Wołodymyra Zełenskiego o 50 milionów takich żarówek, co znacznie zmniejszy niedobór prądu w kraju.

Żarówki LED zużywają średnio o 75 proc. mniej energii niż tradycyjne żarówki i działają nawet 10 razy dłużej, argumentował prezydent.

„Mam nadzieję, że inni partnerzy pójdą za nami” – powiedziała Ursula von der Leyen, przewodnicząca Komisji Europejskiej.

Dodała, że oszczędności energii wynikające z pełnego rozmieszczenia 50 milionów żarówek LED w ukraińskich domach wyniosłyby jeden gigawat energii elektrycznej, co odpowiada rocznej produkcji elektrowni jądrowej.

Od października Rosja niszczy infrastrukturę energetyczną Ukrainy.

Minister gospodarki Ukrainy, Julija Swyrydenko, powiedziała, że wkrótce zostanie wprowadzony bezpłatny program wymiany żarówek LED, co ostatecznie pomoże zmniejszyć zużycie energii o 7-10 proc. w godzinach szczytu.

„Z jednej strony zwiększamy produkcję i dystrybucję energii” – powiedziała Swyrydenko.

„ Z drugiej wdrażamy środki efektywności energetycznej, które mogą pomóc nam przetrwać zimę i zmniejszyć zużycie energii” – dodała.

PAP

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl