fot. PAP/EPA

Mer Buczy: Wśród 320 zabitych mieszkańców nikt nie był wojskowym

Wśród 320 mieszkańców Buczy pod Kijowem zabitych przez rosyjskich żołnierzy nikt nie był wojskowym – powiedział w piątek mer miasta, Anatolij Fedoruk, w wywiadzie dla portalu Ukraińska Prawda. Podziękował za pomoc humanitarną dla miasta, w tym nadchodzącą z Polski.

W obszernym wywiadzie mer Buczy ocenił, że Rosjanie zaczęli zabijać mieszkańców, gdy zdali sobie sprawę, że nie zdobędą Kijowa.

Wyjaśnił, że Bucza nie zdążyła przed inwazją rosyjską stworzyć oddziałów Obrony Terytorialnej. Miasto znalazło się w „szarej strefie”, tzn. pomiędzy wojskami rosyjskimi i armią ukraińską, dla której najważniejszym zadaniem było niedopuszczenie Rosjan do Kijowa.

„3 marca Bucza była już całkowicie okupowana i odcięta od Kijowa” – mówił Anatolij Fedoruk.

Relacjonował, że od 8 marca rano wiedział, że Rosjanie są na ulicy Jabłońskiej (ukr. Jabłunskiej) i przeszukują tam domy.

„Wchodzili na każde podwórko, szukali >>nazistów<< i broni” – opisywał.

Właśnie z tej ulicy pochodzą zdjęcia zamordowanych cywilów opublikowane przez media zachodnie w pierwszych dniach kwietnia. Później Rosjanie rozdzielili się na cztery grupy i prowadzili przeszukania w sposób mniej widoczny, mniejszymi siłami.

Pytany o to, ilu mieszkańców ewakuowało się ogółem z Buczy w ciągu wojny, ocenił, że w 50-tysięcznym mieście w czasie okupacji pozostało 3500-3700 mieszkańców.

Mer powiedział, że podczas okupacji ukrywał się w mieście w różnych miejscach. Nikt go nie wydał. Anatolij Fedoruk został jednak zatrzymany, choć Rosjanie go nie rozpoznali. Mer widział swoje nazwisko na liście poszukiwanych, którą miał zatrzymujący go wojskowy. Były dwa arkusze z nazwiskami.

Choć nie wychodził od pewnego momentu na zewnątrz, mer był ze swego ukrycia świadkiem zamordowania trzech rodzin przez wojskowych rosyjskich. Ludzie ci jechali samochodami.

„Najgorsze uczucie jest wtedy, gdy słyszysz i widzisz to, ale siedzisz bezradny” – wskazał Anatolij Fedoruk.

„Według stanu na 6 kwietnia stwierdziliśmy śmierć 320 obywateli. Wśród tych, których rozstrzelały i zakatowały wojska rosyjskie, nie ma żadnego wojskowego. (…) Na razie zidentyfikowaliśmy 163 osoby. Nie wykluczam, że wśród zabitych jest część mieszkańców z Hostomla, Błystawycy, dlatego że ludzie próbowali wyjechać – niektórzy na rowerze, niektórzy autem…” –  powiedział.

Mer Buczy poinformował, że miasto otrzymuje żywność i leki.

„Kwestie pomocy humanitarnej mamy rozwiązane dzięki naszym partnerom na Ukrainie i za granicą – są to Litwa i Polska. Jesteśmy bardzo wdzięczni za wsparcie” – podsumował Anatolij Fedoruk.

PAP

drukuj
Tagi: , , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl