fot. PAP/Darek Delmanowicz

Rząd D. Tuska dąży do ustępstw w relacjach z Ukrainą kosztem porozumienia z rolnikami?

Przejścia graniczne będą uznane za infrastrukturę krytyczną. W ten sposób rząd chce zdusić rolnicze protesty. Gospodarze zapowiadają jednak, że się nie poddadzą.

Trwają rolnicze protesty. Są one popierane przez Polaków, co pokazała m.in. sytuacja w Słupsku. Kolumna traktorów jadąca przez miasto była pozdrawiana i oklaskiwana przez mieszkańców.

https://twitter.com/ZaPLMundurem/status/1760582557006020731

Rolnicy protestowali w czwartek wielu miejscach w Polsce, także na granicy z Ukrainą. Premier Donald Tusk chce jednak, aby rolnicy z granicy zniknęli.

– Będziemy wprowadzali na listę infrastruktury krytycznej przejścia graniczne z Ukrainą i wskazane odcinki dróg oraz torów kolejowych. To jest kwestia najbliższych godzin. To będzie oznaczało także innego typu reżim organizacyjny na przejściach granicznych, drogach dojazdowych i torach na granicy z Ukrainą. Będziemy z tego wyciągali konsekwencje – zapowiedział premier Donald Tusk.

Konsekwencje, czyli usunięcie rolników z granicy.

– Donald Tusk chce doprowadzić do tego, żeby protesty zostały rozwiązane. My do tego nie dopuścimy – to odpowiedź rolników, którzy protestowali w czwartek na przejściu w Medyce.

Rolnicza „Solidarność” wydała w tej sprawie oświadczenie. Dementuje w nim informacje, jakoby rolnicy utrudniali swoim protestem przejazd transportom wojskowym i humanitarnym.

„Słowa premiera są niedopuszczalną manipulacją, mająca za zadanie stłumienie protestów rolniczych i odwrócenie uwagi od nieudolności rządu RP oraz zaniechania rozwiązań systemowych dla upadających polskich rodzinnych gospodarstw rolnych” – napisała w oświadczeniu NSZZ RI „Solidarność”.

Prawo i Sprawiedliwość zaapelowało do rządu o podjęcie dialogu z rolnikami. Jarosław Kaczyński powiedział wprost, że trzeba robić wszystko, aby Ukraina wygrała wojnę, ale nie kosztem polskiego rolnictwa. Skutki masowego napływu ukraińskiej żywności będą bowiem opłakane dla polskich gospodarzy.

– Możemy doprowadzić do głębokiej destabilizacji w naszym kraju, do upadku bardzo ważnej części naszej gospodarki – zaznaczył prezes Prawa i Sprawiedliwości, Jarosław Kaczyński.

https://twitter.com/pisorgpl/status/1760627487820677432

Potrzebny jest konkretny plan na przyszłość  i uspokojenie emocji. A zapowiedź premiera dotycząca infrastruktury krytycznej i wprowadzenia reżimu organizacyjnego może te emocje rozhuśtać. Może też dojść do zaostrzenia protestów i starć z policją.

– Donald Tusk wypuszcza medialne dymy dla wyborców. W rzeczywistości ten rząd nie ma żadnego rozwiązania sytuacji, jaka panuje na granicy z Ukrainą – podkreślał politolog, dr Leszek Pietrzak.

Wiceminister rolnictwa, Michał Kołodziejczak, powiedział, że trzeba usiąść do stołu i rozpocząć rozmowy.

– Nie trzeba blokować granic ani stać na ulicy. To już jest dzisiaj niepotrzebne – przekonywał wiceminister Michał Kołodziejczak.

Szef resortu rolnictwa, Czesław Siekierski, zaznaczał w Sejmie, że rząd jest przeciwny liberalizacji handlu z Ukrainą.

– Dążymy do wypracowania porozumienia dwustronnego z Ukrainą, które mogłoby skutecznie zastąpić obecne krajowe embargo – mówił minister Czesław Siekierski.

Pytanie, czy Ukraina jest gotowa na takie porozumienie?

– Ukraińcy muszą to zrozumieć, że jak będziemy coraz słabsi, to będziemy mogli nieść mniejszą pomoc – wskazał poseł Kazimierz Smoliński z Prawa i Sprawiedliwości.

28 marca dojdzie do spotkania z ukraińskim rządem w Warszawie. Tym samym nie odbędą się wcześniejsze rozmowy premiera Donalda Tuska z Wołodymyrem Zełenskim na granicy, o co apelował ukraiński prezydent.

TV Trwam News

drukuj
Tagi: , , , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl