fot. flickr.com

Brexit groźny dla rolników

Polska domaga się zabezpieczenia interesów europejskich rolników w wypadku tzw. twardego brexitu. Bezumowne wyjście Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej uderzy w naszych producentów żywności.

Scenariusz Brexitu bez umowy staje się coraz bardziej realny. Brytyjczycy cały czas podtrzymują swoje stanowisko, że 31 października opuszczą UE bez względu na to, czy umowa między stronami regulująca wzajemne relacje zostanie podpisana, czy też nie. Brak takich regulacji może oznaczać poważny wstrząs dla obu stron.

Wiele obaw mają Polscy przedsiębiorcy. Polska jest na ósmym miejscu wśród krajów, które wysyłają tam najwięcej towarów. Brytyjczycy chętnie kupują od nas m.in. żywność, w szczególności mleko, wieprzowinę i drób. Bezumowny brexit może więc uderzyć w polskich rolników.

Dlatego polski rząd domaga się zabezpieczenia interesów europejskich rolników w wypadku tzw. twardego brexitu. Jeżeli do niego dojdzie, to nasze stosunki handlowe będą oparte na zasadach Światowej Organizacji Handlu. Wielka Brytania jako kraj pozaunijny wprowadzi cła, ograniczenia, kontyngenty i taryfy. Co więcej, Brytyjczycy musieliby zapłacić za same cła importowe z UE na produkty mleczarskie 2 mld dolarów. Dlatego bardziej korzystne dla nich będzie zwrócenie się do pozaunijnych dostawców.

TV Trwam News/RIRM

drukuj