fot. wikipedia

Ostatnia z trzech ustaw autorstwa PiS ws. Trybunału Konstytucyjnego w Senacie

Senat będzie dziś głosował nad ostatnią z trzech ustaw autorstwa Prawa i Sprawiedliwości w sprawie Trybunału Konstytucyjnego. Chodzi o przepisy wprowadzające ustawę o organizacji i trybie postępowania przed TK oraz ustawę o statusie sędziów TK.

Wczoraj wieczorem w Senacie odbyła się dyskusja nad nowymi regulacjami.

Senator Bogdan Klich z Platformy Obywatelskiej mówił, że Krajowa Rada Sądownictwa „zdruzgotała ten projekt”. Według niego, przynajmniej kilka zapisów ustawy jest niekonstytucyjnych.

Z kolei senator PiS-u Jan Dobrzyński wskazywał, że to PO zaczęła cały kryzys, manipulując przy ustawie o TK z czerwca 2015 r.

Wiele razy powtarzałem, że gdyby nie wasze niekonstytucyjne działania podjęte jeszcze za poprzedniej kadencji Sejmu, to na pewno dzisiaj nikt Trybunałem by się nie zajmował. To nie PiS jak ocenia opozycja paraliżuje TK. To opozycja na czele z PO razem z prezesem Andrzejem Rzeplińskim podejmują takie działania – mówił senator.

Sejm przyjął ustawę we wtorek wieczorem, przy sprzeciwie opozycji, która chciała jej odrzucenia. Ustawa ta zawiera przepisy przejściowe i końcowe odnoszące się do dwóch już uchwalonych ustaw, które całościowo regulują postępowanie w TK i status jego sędziów.

RIRM

drukuj