W. Waszczykowski chce dalszej współpracy z Francją ws. polskiej armii

Jesteśmy zainteresowani udziałem Francji w modernizacji sił zbrojnych –  napisał minister Witold Waszczykowski w liście do swojego francuskiego odpowiednika.  Do fragmentów listu dotarła Polska Agencja Prasowa.

W piśmie datowanym na 13 października szef polskiej dyplomacji podkreślił, że strategiczne partnerstwo z Francją jest dla Polski niezmiennym priorytetem. W ocenie ministra, niezachwiany charakter relacji potwierdza współpraca polsko-francuska w ramach NATO i Unii Europejskiej.

Szef polskiej dyplomacji wskazał, że Polska upatruje potencjał w większości programów planowanej modernizacji technicznej.

W tym kontekście zaznaczył, że jesteśmy gotowi do rozmów ze stroną francuską na temat programów dotyczących zakupu m.in. okrętów podwodnych.

Poseł Michał Jach, przewodniczący sejmowej Komisji Obrony Narodowej, mówi, że przy kolejnym ewentualnym kontrakcie bardzo ważne będą  wynegocjowane warunki.

W tej sytuacji ten kontrakt musi być zawarty tak, żeby nie tylko Francuzi mieli zysk ze sprzedaży, ale również, by ta umowa była korzystna nie tylko dla polskich sił zbrojeniowych, ale i polskiego przemysłu zbrojeniowego. Taka jest konieczność i jest to rzecz zupełnie naturalna, bo w podobny sposób działają inne państwa. Nie może być tak i nikt na to nie pozwoli, żeby dostawca dyktował warunki dostawy, szczególnie jeśli chodzi o sprzęt zbrojeniowy. Francuzi widocznie obrazili się za zakończenie rozmów ws. Caracali z tego powodu, że dotąd traktowali partnerów polskich tak jak im się podobało. Nasz rząd prawdopodobnie tylko kiwał głową, a Francuzi jak chcieli tak robili. Te czasy się skończyły – podkreśla Michał Jach.

O wyborze francuskich Caracali zadecydował poprzedni rząd PO-PSL.

Na początku października bieżącego roku Ministerstwo Rozwoju poinformowało o zakończeniu rozmów z Airbus Helicopters ws. umowy offsetowej dotyczącej kontraktu na zakup Caracali. Jak uzasadniał resort, kontrahent nie przedstawił oferty „zabezpieczającej w należyty sposób interes ekonomiczny i bezpieczeństwo państwa polskiego”.

RIRM

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl