fot. PAP/Radek Pietruszka

Min. Ł. Szumowski: Tomografia komputerowa, rezonans magnetyczny i zabiegi usuwania zaćmy będą finansowane bez limitów

Tomografia komputerowa, rezonans magnetyczny i zabiegi usuwania zaćmy będą finansowane bez limitówzapowiada na konferencji prasowej minister zdrowia Łukasz Szumowski. Mam nadzieję, że te działania, które podejmujemy o bezlimitowym finansowaniu doprowadzą do kolejnego skracania się tych kolejek – dodaje szef resortu.

Bezlimitowe finansowanie będzie obowiązywać od 1 kwietnia. Oznacza to, że odczuwalnie zwiększy się dostępność do tomografii komputerowej, rezonansu magnetycznego oraz zabiegów usuwania zaćmy. Resort zdrowia wskazuje, że finansowanie bez limitów realnie skróci kolejki.

Pacjenci oczekują większej dostępności do podstawowych elementów diagnostyki – mówi minister zdrowia Łukasz Szumowski.

Od 1 kwietnia tomografia komputerowa, rezonans magnetyczny, zabiegi usunięcia zaćmy będą finansowane bezlimitowo. Mam nadzieję, że te działania, które podejmujemy o bezlimitowym finansowaniu doprowadzą do kolejnego skracania się tych kolejek i pacjenci będą mieli szybszy i pełniejszy dostęp do wymienionych świadczeń – wskazuje Łukasz Szumowski.

Organizacją całego procesu zajmie się Narodowy Fundusz Zdrowia. O szczegółach mówi jego prezes, Andrzej Jacyna.

Będziemy przyjmować wnioski świadczeniodawców co kwartał – do 15. dnia miesiąca po kwartale. Te wnioski będą dotyczyły wszystkich wykonanych świadczeń, bez względu na wartość umowy wcześniej zawartej. Na podstawie tego wniosku dyrektor oddziału wojewódzkiego będzie zmieniał tę umowę odpowiednio do wykonania w tych zakresach – zwraca uwagę Andrzej Jacyna.

Resort zdrowia zaznacza, że już teraz udało się znacznie skrócić kolejki pacjentów oczekujących na tomografię, rezonans oraz zabieg usunięcia zaćmy. Jeśli chodzi o przypadki stabilne, oczekiwanie na zabieg usunięcia zaćmy skróciło się o pół roku. Oczekiwanie na rezonans magnetyczny skróciło się prawie o 2 miesiące, a na tomografię o miesiąc.

Zuzanna Dąbrowska/RIRM

drukuj