29. Zimowa Uniwersjada. Dominacja Rosjan, Polacy wciąż czekają na medal

Rosjanie dominują w 29. Zimowej Uniwersjadzie w Krasnojarsku. Gospodarze wystawili bardzo silną drużynę i deklasują na razie rywali w klasyfikacji medalowej. Biało-czerwoni jeszcze nie zdobyli żadnego krążka, ale kilkoro z nich w poniedziałek pokazało się z bardzo dobrej strony.

Świetnie w biathlonowym biegu na 15 km kobiet spisała się Magdalena Piczura, która przybiegła na siódmym miejscu za… sześcioma Rosjankami.

Wiedziałam, że będą bardzo mocne, bo to uznane nazwiska. Bardzo dobrze mi się biegło, chociaż marzyłam, żeby nie popełnić żadnego błędu na strzelnicy. Niestety, jeden raz nie trafiłam – mówiła Piczura. Jej koleżanki przybiegły na metę w drugiej dziesiątce – Klaudia Szpak była 18., a Klaudia Cichoń 19.

Z kolei w biathlonowej rywalizacji mężczyzn dziesiąte miejsce zajął Przemysław Pancerz. Przed nim też było m.in. sześciu Rosjan. 14. Lokatę zajął Mateusz Janik, 17. Michał Neumann, 18. Łukasz Sidorowicz, a dopiero 37. Był Łukasz Bałęczny.

Biało-czerwoni liczyli na dobre wyniki na torze w short tracku, gdzie w poniedziałek rozpoczęła się rywalizacja. Na początek zawodnicy startowali na dystansie 1500 metrów. Najlepiej spisała się Magdalena Warakomska, która bez kłopotów awansowała do półfinału, a w nim uplasowała się na czwartej pozycji i powinna awansować do finału B. Niestety, sędziowie dopatrzyli się jej błędu przy upadku jednej z rywalek i podjęli decyzję o dyskwalifikacji.

Nie jestem pewna, czy był błąd, czy nie. Tam było ciasno, być może ją dotknęłam. Mam spory niedosyt, bo po pierwszym wyścigu sama byłam zaskoczona, że tak dobrze się czuję i celowałam w finał A. Czasem, gdy zdobywałam medale, zdarzało się, że niezbyt dobrze się czułam, a dziś było naprawdę dobrze. Wielka szkoda, że tak wyszło – mówiła Warakomska i została sklasyfikowana na jedenastej pozycji.

Pozostałe Polki nie wyszły z ćwierćfinałów – Oliwię Gawlicę sklasyfikowano na 23. pozycji, a Karolina Miłkowska została zdyskwalifikowana. Poza ćwierćfinały nie wyszli również mężczyźni – 19. miejsce zajął Karol Nieścier, 23. Łukasz Kuczyński, a 24. Paweł Adamski.

Nadzieje na dobry wynik na narciarskim stoku w kombinacji alpejskiej rozbudziła Zofia Zdort, która po super gigancie była na szóstym miejscu. Niestety, w slalomie miała spore kłopoty, wypadła z trasy, ale zdołała wrócić, choć już bez szans na dobry wynik. Ostatecznie uplasowała się na 42. Pozycji. Oba przejazdy ukończyła też Katarzyna Wąsek, finiszując w klasyfikacji generalnej na piętnastej pozycji. Zuzanna Czapska, która była 20. po super gigancie, niestety nie ukończyła slalomu.

W biegu narciarskim kobiet na dochodzenie na 5 kilometrów Urszula Łętocha utrzymała ósmą pozycję z niedzieli, natomiast Weronika Kaleta awansowała o pięć pozycji i skończyła na 15. miejscu. Znacznie gorzej pobiegli panowie na 10 km, którzy zajęli bardzo odległe miejsca – 37. był Michał Skowron, 38. Mateusz Haratyk, 42. Kacper Antolec, a 60. Dawid Damian.

W klasyfikacji medalowej prowadzi Rosja, która ma już 27 (!) medali. W wielu dyscyplinach sportu gospodarze uniwersjady wygrywają wszystkie krążki. Dość powiedzieć, że Rosjanie mają na swoim koncie już dziewięć złotych medali, a wszystkie inne kraje łącznie – osiem. Ale kibice w Krasnojarsku czekają na wielkie wydarzenie we wtorek, gdy w meczu hokeja na lodzie Rosjanie zmierzą się z Amerykanami. Biletów na to wydarzenie nie ma już od ponad pół roku.

Strategicznym Sponsorem Akademickiej Reprezentacji Polski jest Grupa LOTOS S.A. Udział polskich sportowców w zawodach uniwersjadowych wspiera Ministerstwo Sportu i Turystyki.