fot. PAP/Wojciech Pacewicz

Min. Ł. Szumowski: rozpoczynamy społeczną debatę na temat zdrowia

Rozpoczynamy społeczną debatę na temat zdrowia ze wszystkimi, aby jak najlepiej spożytkować dla dobra pacjenta wzrost nakładów na ochronę zdrowia – oświadczył minister zdrowia Łukasz Szumowski.

Łukasz Szumowski na konferencji prasowej przedstawił szczegóły dotyczące narodowej debaty o zdrowiu, która ma rozpocząć się w czerwcu i wyznaczyć kierunki zmian w systemie zdrowia.

„Zdrowie było i będzie priorytetem w Polsce i wielu krajach świata. W Polsce odbyło się wiele debat na temat zdrowia” – powiedział Łukasz Szumowski.

Jak mówił, rozpoczynająca się dziś debata jest „wyjątkowa”.

„Ta debata jest wyjątkowa, bo mamy bezprecedensowy wzrost nakładów na ochronę zdrowia. Ustawa która zakłada wzrost nakładów do 6 proc. PKB w 2025 albo 2024 roku po zmianie ustawy, jest czymś, czego nie było do tej pory w Polsce” – podkreślił minister.

Wskazał, że ustawa zakłada w latach 2018-2014 przeznaczanie na zdrowie 830 mld zł.

„Ten wzrost jest tak istotny, że mamy obowiązek, żeby rozmawiać ze wszystkim na temat wydatkowania tych pieniędzy. Bo jeżeli nie osiągniemy konsensusu, w jaki sposób najlepiej dla pacjenta, dla nas wszystkich spożytkować te pieniądze, to będzie jak z tym młodym winem w starych bukłakach – one wyciekną. I nie osiągniemy tyle, ile moglibyśmy” – powiedział szef resortu zdrowia.

W ramach ogólnonarodowej debaty zaplanowano w różnych miastach cykl konferencji, które mają odbywać się od czerwca br. do czerwca 2019 r.

Wśród planowanych tematów spotkań są m.in. „Pacjent i system: zasady działania opieki medycznej”, „Medycyna, finanse, gospodarka”, „Własność, odpowiedzialność, gospodarka”, „Kadry w ochronie zdrowia: wyzwania i rozwój”, „Profilaktyka i zdrowie publiczne: świadomość, odpowiedzialność i bezpieczeństwo pacjenta”.

PAP/RIRM

drukuj