Steinmeier nie wyklucza zniesienia sankcji wobec Rosji

Szef niemieckiej dyplomacji Frank Walter Steinmeier nie wyklucza stopniowego znoszenia sankcji Unii Europejskiej wobec Rosji. Steinmeier stwierdził, że taki krok będzie możliwy w przypadku postępów w procesie pokojowym na wschodzie Ukrainy.

Według szefa niemieckiej dyplomacji zasada „wszystko albo nic” jest błędem. Polityk wyraził w Tallinie nadzieję na postęp w realizacji porozumień z Mińska dotyczących sytuacji w Donbasie.

Dr Michał Kuź, politolog, nie spodziewa się szybkiego zniesienia sankcji. W ocenie eksperta zostanie najprawdopodobniej wykonany pojednawczy gest w kierunku Rosji.

Może wyznaczenie jakichś konkretnych warunków, które musiałyby być spełnione, i które byłyby bardziej koncyliacyjne, niż wycofanie się z Krymu i ze wszystkich zajętych terenów, bo to na pewno nie nastąpi. Krótko mówiąc myślę, że te sankcje nie zostaną tak szybko zniesione, że pewne pojednawcze gesty muszą być wykonane przez niemieckich polityków w kierunku Rosji dlatego, że tego oczekuje niemiecka opinia publiczna. Rosja też wykonała pewne gesty, np. zwalniając Nadię Sawczenko – wskazuje dr Michał Kuź.

Niemiecki biznes od dawna domaga się zniesienia sankcji wobec Federacji Rosyjskiej. Niemiecki eksport do Rosji zmniejszył się w zeszłym roku o 7,5 mld euro, co oznacza spadek o blisko jedną czwartą w porównaniu do roku 2014.

Unijne sankcje UE wobec Rosji wygasają pod koniec lipca. Zostały wprowadzone w 2014 roku w odpowiedzi na aneksję Krymu i wspieranie przez Moskwę separatystów na wschodzie Ukrainy.

RIRM

drukuj