fot. wikipedia

Powstanie skansen radzieckich pomników; za miesiąc decyzje IPN

W Czerwonym Borze lub Bornym Sulinowie – w jednej z tych miejscowości powstanie najprawdopodobniej skansen, w którym będą składowane pomniki radzieckie z całej Polski. Ostateczną decyzję ws. lokalizacji pod koniec czerwca wskaże Instytut Pamięci Narodowej.

Skansen, który powstanie, ma pełnić funkcję edukacyjną. Obecnie prowadzone są prace inwentaryzacyjne pomników w całej Polsce.

Dr Grzegorz Waligóra z IPN podkreśla, że budowanie tzw. pomników wdzięczności było elementem sowieckiej polityki historycznej.

– Pomniki tzw. wdzięczności Armii Czerwonej, bądź Armii Radzieckiej, powstawały na ziemiach polskich praktycznie od zakończenia II wojny światowej, zwłaszcza w latach 40-tych i 50-tych. Generalnie powstało ich ok. 500, z czego do tej pory w przestrzeni publicznej możemy odnaleźć jeszcze ok. 300 różnego rodzaju monumentów, lepiej lub gorzej zachowanych. Był to pewien element polityki historycznej, wspieranej przez Związek Sowiecki, który miał legitymizować obecność Armii Czerwonej na ziemiach polskich – tłumaczy dr Grzegorz Waligóra.

Likwidacji radzieckich pomników wdzięczności w Polsce mocno sprzeciwia się Federacja Rosyjska. W związku z tym rosyjskie władze wielokrotnie i bezpodstawnie oskarżały Polaków m.in. o łamanie umów międzynarodowych dotyczących grobów i miejsc pamięci ofiar II wojny światowej.

RIRM

drukuj