fot. twitter.com/ipngovpl

IPN planuje w tym roku przebadać około 50 miejsc w kraju i za granicą

 Biuro Poszukiwań i Identyfikacji IPN planuje w tym roku przebadać około 50 miejsc w kraju i za granicą w celu odszukania miejsc pochówków ofiar totalitaryzmów – informuje „Nasz Dziennik”

Instytut zamierza przeprowadzić działania badawczo-ekshumacyjne w każdym województwie. W wielu miejscach prace kontynuowane będą we wcześniej eksplorowanych punktach, m.in. w Warszawie, Białymstoku, Lublinie, czy Rzeszowie. Pojawią się też nowe obszary badawcze, jak Pole Mokotowskie w stolicy. Dalsze badania przeprowadzane będą też na Litwie, Białorusi, czy Gruzji.

Po ponad roku starań udało się uzyskać zgodę na przeprowadzenie badań przy obozie Ravensbruck w Niemczech. O planowanych pracach w tym miejscu mówi wiceprezes IPN prof. Krzysztof Szwagrzyk

Są to dwa miejsca: jedno znajduje się na terenie obozu, a drugie poza nim, w sąsiedniej miejscowości. Jedno miejsce to jest to, gdzie wykonano egzekucje i do dziś mogą tam być pogrzebane szczątki. Drugie miejsce znajduje się na terenie lokalnego cmentarza, gdzie w latach 90. odnaleziono miejsce, w którym były złożone urny z prochami Polek pomordowanych w Ravensbruck. To miejsce nigdy nie było badane. Naszym celem jest doprowadzenie do tego, żeby naszymi archeologicznymi i naukowymi metodami przeprowadzić tam prace badawcze – wskazuje prof. Szwagrzyk.

Na razie miejscem niedostępnym dla polskich badaczy jest Ukraina. Nie zanosi się na to, aby nastąpiła zgoda władz tego kraju na prace badawczo-ekshumacyjne – dodaje prof. Krzysztof Szwagrzyk.

RIRM

 

 

drukuj