fot. tv trwam

J. Sasin: Jesteśmy otwarci na dialog i nie mamy nic do ukrycia

Polska oczekuje na ruch ze strony Izraela. Po rozmowie szefów rządu Polski i Izraela, Mateusza Morawieckiego i Benjamina Netanjahu, powstanie grupa ds. dialogu historyczno-prawnego. Polska oczekuje na wskazanie członków tej grupy – powiedział Jacek Sasin, szef Komitetu Stałego Rady Ministrów.

Izrael krytykuje nowelę ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej. W ocenie izraelskiego rządu ustawa może zablokować prace nad badaniami o Holokauście.

Minister podkreślił na antenie Polskiego Radia, że to właśnie na poziomie tego zespołu ma się toczyć dialog. Niezależnie prowadzone są inne rozmowy.

– Jesteśmy na ten dialog otwarci. Chcemy rozmawiać, bo nie mamy nic do ukrycia. Mamy czyste intencje, chcemy prostować prawdę historyczną, o nią walczyć i wyjaśniać wszelkie wątpliwości. Premier, rząd – wszyscy jesteśmy do tego gotowi. Pan premier wciąż podkreśla potrzebę tej walki o prawdę. Wczoraj pan premier wydał oświadczenie w języku angielskim, które – mam nadzieję – trafi do szerokiej opinii publicznej – powiedział Jacek Sasin.

Jak informują media, do Polski przyleciało ośmiu izraelskich dziennikarzy, którzy mają się spotkać z premierem Mateuszem Morawieckim. Mają oni także odwiedzić najważniejsze miejsca polsko-żydowskiej historii.

Nowela ustawy o IPN wprowadza kary za przypisywanie wbrew faktom, Polsce odpowiedzialności m.in. za zbrodnie popełnione przez III Rzeszę Niemiecką.

Uchwalona 26 stycznia przez Sejm i przyjęta w ubiegłym tygodniu przez Senat nowela trafiła już do prezydenta Andrzeja Dudy.

Dziś przed pałacem prezydenckim pod hasłem „Odwagi Polsko, prezydencie podpisz” odbędzie się pikieta poparcia dla przepisów, które krytykuje m.in. Izrael, USA i Ukraina.

RIRM

drukuj