PAP/Darek Delmanowicz

IPN rozpoczął cykl wystaw „Tu rodziła się Solidarność”

Instytut Pamięci Narodowej zainaugurował w Mielcu pierwszą z cyklu 53 wystaw „Tu rodziła się Solidarność”. W uroczystości wziął udział prezes Instytutu dr Jarosław Szarek.

 

Wystawa wpisuje się w obchody 40. rocznicy powstania „Solidarności”. W środę ekspozycje otwierane są też w innych miastach, m.in. w Koszalinie czy Opolu. Kolejne odsłony zaplanowane są na najbliższe dwa miesiące.

Wystawy składają się z części: ogólnopolskiej, regionalnych i lokalnych, które obrazują powstawanie „Solidarności” w całej Polsce. Prezes IPN dr Jarosław Szarek podkreślił, że zmieniła ona oblicze Polski.

– Ponad 700 strajków w całej Polsce, blisko milion strajkujących – z tych protestów zrodziła się „Solidarność”. Ruch, który zmienił oblicze Polski, ale również Europy. Ruch, który przyniósł nam wolność i po latach niepodległość. Musimy o tym pamiętać. Po otwarciu wystawy w Mielcu już wiemy, jak to było ważne. Ci, którzy 40 lat temu uczestniczyli w strajku, którzy później tworzyli „Solidarność”, niemalże ze łzami w oczach mówili: „Tyle lat czekaliśmy i się doczekaliśmy, że ktoś o naszej historii pamięta” – akcentował dr Jarosław Szarek.     

Trasy wszystkich wystaw regionalnych „Tu rodziła się Solidarność” zakończą się 28 sierpnia na wernisażu w Warszawie.

Wydarzenie ma być hołdem dla wszystkich osób, często anonimowych, które przyczyniły się do powstania „Solidarności”. IPN przygotował też krótki filmik obrazujący historię związku.

RIRM

drukuj