IPN rozpoczął cykl konferencji upamiętniających Polaków zamordowanych przez Niemców w latach 1939-1945

IPN rozpoczął cykl konferencji przypominających i upamiętniających Polaków zamordowanych przez Niemców w latach 1939-1945. Pierwsze spotkanie odbyło się wczoraj w siedzibie im. Jana Kurtyki „Przystanek Historia” w Warszawie. Konferencji towarzyszyło hasło „Niemieckie zbrodnie 1939/1940 – Zielonka, Góry Szwedzkie… Znane – nieznane”.

Obrady dotyczyły niemieckiego reżimu z 11 listopada 1939 roku w Zielonce i 6 stycznia 1940 roku Górach Szwedzkich na warszawskim Bemowie. W konferencji udział wzięli przedstawiciele IPN, eksperci i historycy.

Inaugurując obrady prezes Instytutu dr Jarosław Szarek podkreślił, że zarówno Zielonka, jak i Góry Szwedzkie są często pomijane w historii.

– Miejsce niemieckich zbrodni z początków II wojny światowej zupełnie zapomniane szerzej. Tych miejsc jest więcej. To nie tylko Wawer, który funkcjonuje w pamięci, tylko właśnie takie pojedyncze egzekucje, ten dramatyczny początek wojny – 1939-1940 – ten czas w ogóle nie funkcjonuje w pamięci państw zachodnich, a to był czas likwidacji polskiej elity – podkreślił dr Jarosław Szarek.

Konferencje o Polakach zamordowanych przez Niemców w latach 1939-1945 zorganizowało Biuro Upamiętniania Walk i Męczeństwa IPN.

RIRM

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl