twitter.com/PoszukiwaniaIPN

IPN rozpoczął poszukiwania w Palmirach

Zespół Biura Poszukiwań i Identyfikacji IPN rozpoczął prace poszukiwawcze w Palmirach na terenie Puszczy Kampinoskiej. Na początku II wojny światowej Niemcy wymordowali tam tysiące Polaków.

W latach 1939-1941 w Palmirach dochodziło do masowych egzekucji ludności polskiej dokonywanych przez niemieckiego okupanta. Po zakończeniu II wojny światowej odkryto na tych terenach groby, w których spoczywało ponad 1700 osób.

Na podstawie analiz z ubiegłego roku IPN ustalił, że w Palmirach mogą znajdować się nieodkryte wcześniej mogiły zbiorowe. Dowodem na ich istnienie są m.in. zdjęcia lotnicze z okresu powojennych ekshumacji.

Szef Biura Poszukiwań i Identyfikacji IPN, prof. Krzysztof Szwagrzyk, mówił, że głównym celem poszukiwań jest odnalezienie dołów śmierci.

– Pamiętajmy, że ekshumacje dotyczyły wówczas wyłącznie miejsc znanych, miejsc, które wskazywali świadkowie, miejsc, które można było dostrzec w terenie. Nigdy dotychczas nie prowadzono jednak działań poszukiwawczych, które miały na celu zlokalizowanie nieodnalezionych wcześniej mogił. Takie jest nasze zadanie, z takim celem przystąpiliśmy do naszych działań. Na pewno te prace będą kontynuowane w następnych latach. Biorąc pod uwagę skalę wyzwań, które przed nami stoją, obszar, który trzeba przebadać, na pewno nie są to działania, które zakończymy w tym roku – zaznaczył prof. Krzysztof Szwagrzyk.

Największa z masowych zbrodni w Palmirach została przeprowadzona w czerwcu 1940 roku. Niemcy zamordowali 378 przedstawicieli polskiej inteligencji.

Do ostatnich egzekucji na tym terenie doszło w 1943 roku. Wielu ofiar do dziś nie odnaleziono.

RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl