fot. PAP/EPA

Bruksela: Zakończył się szczyt Unii Europejskiej

Negocjacje ws. Brexitu, kryzys migracyjny oraz propozycja nowej metody pracy unijnych państw, czyli tzw. „Program Przywódców” – to główne tematy dwudniowego szczytu Unii Europejskiej, który dziś zakończył się w Brukseli.

Na konferencji po szczycie premier Beata Szydło powiedziała, że część rozwiązań problemów UE jest już uzgodnionych, ale są jeszcze takie kwestie, jak kryzys migracyjny czy dyrektywa o pracownikach delegowanych, które wymagają dyskusji.

W negocjacjach z Wielką Brytanią – jak dodała premier – mamy impas, jeśli chodzi o kwestie finansowe, a postęp ws. obywateli UE.

Unia Europejska musi przeprowadzić konieczne reformy, żeby zachować swoją jedność – podkreśliła Beata Szydło.

Są jeszcze tak poważne kwestie, jak kryzys migracyjny, dyrektywa o pracownikach delegowanych, sprawy dotyczące klimatu. Wymagają one jeszcze zastanowienia, dyskusji i wypracowania konsensusu. Jest jeszcze szerszy plan, czyli reforma Unii Europejskiej. Chodzi o zajęcie się sprawami w dłuższej perspektywie bardziej strategicznymi. Polska jako pierwszy kraj wystąpiła z propozycją, iż Unia Europejska musi przeprowadzić konieczne reformy, aby mogła zachować swoją jedność, poradzić sobie z wyzwaniami, poszerzać się, rozwijać i być partnerem, który jest konkurencyjny i stabilny – wskazała polska premier.

Szefowa polskiego rządu odniosła się także do nowej metody pracy krajów członkowskich. W programie szef Rady Europejskiej zaproponował dyskusje polityczne w gronie szefów państw i rządów na najtrudniejsze dla UE kwestie. W ten sposób mają zostać odblokowane sprawy, co do których nie ma porozumienia na niższym szczeblu.

W opinii szefa RE, instytucje unijne powinny zacząć rozwiązywać praktyczne problemy obywateli UE. Premier Beata Szydło po szczycie wskazała, że trzeba będzie sprawdzić tę metodę w praktyce.

Jeżeli nie zostaną rozwiązane bieżące problemy, które przed nami stoją, to jest to dobra okazja, żeby przetestować metodę not decyzyjnych. Jako przykład mogę podać kwestię niezwykle istotną dla Polski dotyczącą spraw związanych z klimatem. Jeżeli nie będzie postępu w sprawach związanych z klimatem, to zaproponuję, żeby na grudniowej radzie ta kwestia została postawiona i byśmy tę metodę przetestowali, metodę, która została dziś zaproponowana i przyjęta – powiedziała Beata Szydło.

Na szczycie poruszono także kwestię Nord Stream 2. Nie ma jednomyślności ws. mandatu negocjacyjnego dla Komisji Europejskiej do rozmów z Rosją ws. Nord Stream 2. Sprzeciwiają się temu m.in. Niemcy, do których ma prowadzić gazociąg. Sprawę inwestycji w trakcie szczytu Rady Unii Europejskiej w Brukseli podniosła Polska.

RIRM/TV Trwam News

drukuj