Unijna pomoc za przekazanie gospodarstwa

Każdy gospodarz, który do 24 października przekaże gospodarstwo innemu rolnikowi może liczyć na unijną pomoc. Maksymalna kwota wsparcia wypłacana przez Agencję Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa to 6 tys. euro.

24 października dobiegnie końca nabór wniosków dotyczący „Płatności na rzecz rolników kwalifikujących się do systemu dla małych gospodarstw, którzy trwale przekazali swoje gospodarstwo innemu rolnikowi” – informuje Krzysztof Żok, wicedyrektor wielkopolskiego oddziału ARiMR.

– Wnioski o przyznanie wsparcia można składać osobiście lub za pośrednictwem upoważnionej osoby w biurze powiatowym ARiMR. Taki wniosek można również wysłać listem poleconym za pośrednictwem Poczty Polskiej – mówi Krzysztof Żok.

W tym roku rolnik, który przekaże swoje gospodarstwo innemu gospodarzowi może otrzymać równowartość 6 tys. euro. Wsparcie wypłacane jest jednorazowo. Aby otrzymać pomoc, trzeba spełnić kilka warunków – wskazuje Przemysław Adamski z wielkopolskiego oddziału ARiMR.

– Pomoc może być przyznana pełnoletniej osobie fizycznej, która jest wpisana do ewidencji producentów i uczestniczy w systemie dla małych gospodarstw – mówi Przemysław Adamski.

Gospodarstwo musi być przekazane w sposób trwały, a więc osoba, która je przekaże przez co najmniej 5 lat nie może prowadzić działalności rolniczej. Po przekazaniu gospodarstwa osoba, która to zrobiła nie może też podlegać ubezpieczeniu w KRUS-ie – dodaje Krzysztof Żok.

– Głównym celem tego poddziałania jest zachęcenie osób, które prowadzą małe gospodarstwa, aby je przekazali innym rolnikom, którzy w efekcie utworzą większą liczbę gospodarstwa – mówi wicedyrektor wielkopolskiego oddziału ARiMR.

To drugi nabór wniosków w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020. Pierwszy odbył się w zeszłym roku. Jednocześnie przypominamy, że od 16 października ruszyły wypłaty zaliczek w ramach dopłat bezpośrednich dla rolników – wskazuje poseł PiS Ryszard Bartosik.

– Dopłaty bezpośrednie bardzo wspomagają polskie gospodarstwa, ale one rolnikom po prostu się należą. Jesteśmy w Unii Europejskiej, gdzie rolnictwo jest dotowane, są dopłaty bezpośrednie – zaznacza polityk.  

W tym roku o dopłaty bezpośrednie wnioskowało ponad 1,3 mln gospodarzy.

TV Trwam News/RIRM

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl