Zakończyło się spotkanie rządowego zespołu ds. systemowych rozwiązań w służbie zdrowia

Za nami pierwsze spotkanie rządowego zespołu ds. systemowych rozwiązań w służbie zdrowia. Nie uczestniczyli w nim jednak prowadzący głodówkę lekarze-rezydenci. W rozmowach wzięli udział natomiast m.in. przedstawiciele ministerstw: zdrowia, rodziny, finansów i cyfryzacji, a także przedstawiciele środowiska pacjentów i części medycznego.

Jesteśmy bardzo wdzięczni rządowi, że stara się coś zrobić, ale uważamy, że należy uruchomić większe środki finansowe na ochronę zdrowia i doprowadzić do prawdziwej reformy w służbie zdrowia – mówili przedstawiciele Porozumienia Zawodów Medycznych.

Z kolei prezes Naczelnej Rady Pielęgniarek i Położnych Zofia Małas stwierdziła, że jeżeli istnieje jakakolwiek forma dialogu, to należy ten dialog przyjąć i podtrzymywać.

Była to poważna dyskusja. Z jednej strony na temat tego, jak racjonalizować wydatki na służbę zdrowia, a z drugiej strony, jak zagospodarować środki, które są na ten cel planowane – ocenił minister zdrowia Konstanty Radziwiłł.

Tu było dużo głosów na temat konieczności głębokich zmian dotyczących np. większych akcentów na promocję zdrowia i profilaktykę zdrowotną, różnego rodzaju wczesne interwencje, deinstytucjonalizację opieki zdrowotnej. W drugim obszarze dyskusji były różnego rodzaju postulaty dotyczące tego, na jakie cele kierować dodatkowe środki, które będą pojawiać się w służbie zdrowia z kolejnymi latami. Była tu mowa o takich obszarach, jak wynikające z konstytucji zadania szczególnej opieki nad niektórymi grupami pacjentów, tj. dzieci, kobiety w ciąży, niepełnosprawni, osoby w podeszłym wieku – powiedział Konstanty Radziwiłł.

Kolejne spotkanie zespołu planowane jest za dwa tygodnie. Minister podkreślił, że zaproszenie dla rezydentów cały czas jest aktualne.

Protestujący domagają się m.in. wzrostu nakładów na służbę zdrowia do 6,8 proc. PKB w trzy lata. Rząd ma we wtorek przyjąć ustawę, która przewiduje mniejszy wzrost, bo do 6 proc. PKB w 2025 r.

Prace zespołu mają się zakończyć do 15 grudnia. To ostatni dzień na wprowadzenie poprawek do budżetu państwa na przyszły rok.

RIRM/TV Trwam News

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl