fot. PAP/EPA

Francja: homoseksualni mężczyźni mogą być krwiodawcami

Homoseksualni mężczyźni we Francji od wiosny 2016 roku będą mogli oddawać krew – poinformowała minister zdrowia. Od przyszłego roku taką możliwość otrzymają mężczyźni, którzy nie utrzymywali stosunków homoseksualnych od 12 miesięcy.

Osocze będą mogli oddać mężczyźni, którzy w ciągu czterech miesięcy nie utrzymywali takich stosunków.

Pobranie krwi ma być poprzedzone jedynie kwestionariuszem i rozmową.

Natomiast od 2017 r., po odpowiednich badaniach, homoseksualistów obejmą takie same zasady oddawania krwi jak wszystkich. Zmiany w  przepisach były jedną z obietnic złożonych w kampanii przez prezydenta Francois Hollande’a.

To kolejny krok w kierunku unicestwienia populacji Europymówi dr Zbigniew Hałat, epidemiolog.

– Obecnie mamy epidemię kiły w USA i w Australii, właśnie w środowiskach homoseksualistów, którym jest zupełnie wszystko jedno, czy narażają swoje zdrowie i życie, czy też innych osób. Utrzymywanie przekonania, że to są prawa człowieka, w sprawach, w których ktoś zagraża innemu człowiekowi, zupełnie nieświadomemu ryzyka, człowiekowi zupełnie spoza tego kręgu subkulturowego, jest po prostu nieludzkie – podkreśla dr Zbigniew Hałat.

Trwałe wykluczenie z możliwości oddawania krwi przez homoseksualnych mężczyzn obowiązywało we Francji od lat 80., aby zapobiec rozprzestrzenianiu się AIDS. Takie rozwiązanie było krytykowane m.in. przez obrońców praw człowieka oraz środowiska LGBT.

RIRM

drukuj