fot. flickr.com

Francja: Czy rodzina podejmie decyzję o eutanazji?

Ważą się losy Vincenta Lamberta, którego Europejski Trybunał Praw Człowieka uznał za niegodnego życia. Dziś bliscy Francuza mają się spotkać, by omówić dalsze kroki dotyczące procedury zaprzestania leczenia. O sprawie napisał Nasz Dziennik.

Rodzice i część rodzeństwa opowiadają się za kontynuowaniem opieki, natomiast żona oraz inni krewni chcą jego eutanazji. Po decyzji Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości, mężczyźnie, który od 7 lat jest w śpiączce, może zostać wstrzymane podawanie wody i pożywienia.

Bioetyk dr Błażej Kmieciak mówi, że decyzja Europejskiego Trybunał Praw Człowieka w Strasburgu jest aktem fałszywego miłosierdzia.

– Trybunał w Strasburgu ocenia, że mamy do czynienia z bólem i cierpieniem i dane Gremium ma prawo do tego, aby podjąć decyzję o tym, by w sposób konkretny pozbawić tę osobę życia, jednocześnie twierdząc, że niwelujemy cierpienie. To jest fałszywe miłosierdzie. To miłosierdzie prowadzi niestety do tego, że coraz częściej, coraz więcej będziemy tworzyć taki większy jeszcze krąg osób, które będą miały prawo do zadania śmierci albo my będziemy mieli prawo rzekomo do zadania im śmierci – powiedział Błażej Kmieciak.

Lambert przebywa w śpiączce od sierpnia 2008 roku, gdy w wypadku motocyklowym w drodze do pracy doznał uszkodzenia mózgu i jest całkowicie sparaliżowany.


TV Trwam News/RIRM

drukuj