Francja: dowódca zamachowców z 13 listopada zidentyfikowany

Francuskie władze poinformowały o zidentyfikowaniu dowódcy islamistów, którzy 13 listopada ubiegłego roku dokonali zamachów terrorystycznych w Paryżu. Nazwiska zidentyfikowanego nie ujawniono – informuje Reuters.

Władze ujawniły równocześnie, że uważany za przywódcę Abdelhamid Abaaoud, zabity przez policję kilka dni po atakach, w rzeczywistości odgrywał mniejszą rolę. Informacje te są zawarte w opublikowanych dokumentach, w których cytowana jest wypowiedź szefa francuskiego wywiadu DGSE Bernarda Bajoleta z 24 maja bieżącego roku na zamkniętym posiedzeniu parlamentarnego gremium zajmującego się problematyką walki z terroryzmem.

Bajolet nie ujawnił nazwiska osobnika podejrzewanego obecnie o przewodzenie zamachowcom. Nie sprecyzował też, czy osobnik ten jeszcze żyje.

Pierwotnie za przywódcę zamachowców uważany był Abaaoud. Bajolet powiedział jednak, że był on ,,koordynatorem, ale nie dowódcą”.

– Wiemy, kto jest dowódcą, ale zachowam dyskrecję w tej kwestii – dodał.

Zamachów w Paryżu dokonały trzy skoordynowane komanda terrorystów, w sumie składające się z dziewięciu osób. Trzech terrorystów uderzyło w pobliżu Stade de France, trzech w sali koncertowej Bataclan, a trzech zaatakowało gości pełnych w piątkowy wieczór barów i restauracji. Zabili w sumie 130 ludzi.

PAP/RIRM

drukuj