Francja: walka o życie Vincenta Lamberta

Francuscy lekarze rozpoczęli procedurę uśmiercania sparaliżowanego Vincenta Lamberta. We wtorek szpital poinformował rodzinę chorego, że pacjent nie będzie otrzymywał pokarmu i wody.

42-letni Vincent Lambert od 11 lat przebywa w stanie minimalnej świadomości. Został sparaliżowany po wypadku na motocyklu. Lambert samodzielnie oddycha i nie jest podłączony do respiratora ani do żadnej innej maszyny podtrzymującej życie. Nie znajduje się też w fazie terminalnej, nie jest w śpiączce, tylko w stanie minimalnej świadomości, zachował zdolność przełykania, reaguje na bodźce, rusza oczami, płacze, odczuwa ból. Jedyne co otrzymuje to pożywienie za pomocą sondy żołądkowej i płyny w kroplówkach. Te zabiegi z punktu widzenia klinicznego i etycznego nie mogą być uznane za uporczywą terapię.

Francuscy lekarze mimo to rozpoczęli procedurę uśmiercania sparaliżowanego Vincenta Lamberta. We wtorek szpital poinformował rodzinę chorego, że pacjent nie będzie otrzymywał pokarmu i wody. To już druga próba pozbawienia życia 42-letniego mężczyzny. Poprzednia procedura została wstrzymana przez Sąd Apelacyjny w Paryżu. W ubiegły piątek najwyższa instancja sądownicza we Francji uchyliła to postanowienie, pozwalając lekarzom na przymusową eutanazję.

O ratowanie Vincenta Lamberta apelowała w poniedziałek na forum ONZ w Genewie jego matka. Jak wskazała, jej syn reaguje i nawiązuje relacje. Czy tym razem uda się uratować Lamberta? W zlaicyzowanych francuskim społeczeństwie gdzie jest wielu zwolenników zabijania chorych i niepełnosprawnych ludzi będzie to bardzo trudne.

TV Trwam News/RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl