fot. PAP/Jakub Kaczmarczyk

W Poznaniu trwa drugi dzień szczytu Bałkanów Zachodnich

W Poznaniu trwa szczyt Bałkanów Zachodnich. W drugim jego dniu do stolicy Wielkopolski przybyło kilkudziesięciu ministrów gospodarki, spraw zagranicznych i spraw wewnętrznych państw biorących udział w procesie berlińskim – inicjatywie wspierającej integrację sześciu państw regionu Bałkanów Zachodnich z UE.

Obok rozmów ministrów, w ramach szczytu organizowane jest też forum społeczeństwa obywatelskiego oraz forum biznesu.

Minister spraw zagranicznych Jacek Czaputowicz podkreślał, że Europa nie może być postrzegana jako w pełni zjednoczona bez Bałkanów Zachodnich, zarówno z perspektywy geograficznej jak i geopolitycznej.

W rozmowie z dziennikarzami szef MSZ mówił z kolei, że liczy na konstruktywne dyskusje w ramach poznańskiego szczytu dotyczące dalszego wspierania Bałkanów Zachodnich w ich aspiracjach członkostwa w UE.

– Z tych pierwszych głosów widać, że jest wola wsparcia. Jak na razie nasze cele są zrealizowane. Zobaczymy, jaki będzie efekt dyskusji w gronie ministrów. Druga część naszego spotkania odbędzie się z przedstawicielami społeczeństwa obywatelskiego, którzy zdadzą relację z tego, jak te organizacje mogą przyczynić się do pewnego pojednania i rozszerzenia kontaktów między społeczeństwami Bałkanów Zachodnich, co jest konieczne w ich członkostwie – wskazał Jacek Czaputowicz.

We wszystkich wydarzeniach Szczytu Bałkanów Zachodnich weźmie udział w sumie ok. 1,5 tys. osób. Kulminacją wydarzenia będą jutrzejsze rozmowy szefów państw i rządów partnerów procesu berlińskiego.

RIRM

drukuj