Ponad 100 mln Europejczyków zaangażowanych w wolontariat

Ponad 100 mln Europejczyków jest zaangażowanych w wolontariat. To dane zaprezentowane w czasie zgromadzenia plenarnego Rady Konferencji Episkopatów Europy w Poznaniu. Odbywa się ono pod hasłem „Solidarny duch Europy”.

W raporcie uwzględniono nie tylko wolontariuszy zaangażowanych w akcje katolickie.

Jednak religia jest jednym z trzech, obok edukacji i sportu, podstawowych filarów wolontariatu – podkreślił ks. Wojciech Sadłoń z Instytutu Statystyki Kościoła Katolickiego.

Zależy na nam pogłębianiu tego aspektu. Chcemy, by wolontariat nie był czystym aktywizmem, a wyrastał z duchowości – dodał.

– Raport przygotowywany był na potrzeby Konferencji Episkopatu, czyli na potrzeby Kościoła i z takiej perspektywy patrzyliśmy na te dane i odpowiedzi. Można by powiedzieć, że wolontariat dzisiaj jest bez wątpienia znakiem czasu dla Kościoła. Jest rzeczywistością, wobec której Kościół nie powinien przejść obojętnie, ani jej nie odrzucać, jako czegoś obecnego, co wyrosło gdzieś obok chrześcijaństwa, ale też nie przyjąć tak bezrefleksyjnie – powiedział ks. Wojciech Sadłoń.

Na zgromadzenie plenarne Rady Konferencji Episkopatów Europy zaproszeni zostali przewodniczący episkopatów z 45 krajów. Spotkanie potrwa do niedzieli.

Wydarzenie ma związek z obchodami jubileuszu 1050-lecia biskupstwa poznańskiego oraz 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości.

RIRM

drukuj