KEP o współczesnych problemach bioetycznych

Rada Stała Konferencji Episkopatu Polski spotkała się w Warszawie w celu przygotowania marcowego zebrania plenarnego. Dyskutowano m.in. o kwestiach bioetycznych oraz relacjach z Rosyjskim Kościołem Prawosławnym.

Podczas spotkania Przewodniczący Zespołu Ekspertów KEP ds. Bioetycznych ks. abp  Henryk Hoser przedstawił projekt przygotowywanego dokumentu o współczesnych problemach bioetycznych. Przewodniczący zapowiedział także, że w dokumencie bioetycznym będzie m.in. mowa o obronie instytucji małżeństwa i rodziny. Wspomniał również o wielotysięcznej manifestacji,  jaka organizowana jest w Europie w obronie rodziny.

Jak powiedział etyk ks. prof. dr hab. Paweł Bortkiewicz „bardzo bym chciał, aby ci, którzy stanowią prawo usłyszeli głos Kościoła dlatego, że jest to głos rozsądku i rozumu – jest to głos w służbie ochrony życia i  rodziny”.

 – Im dłużej zastanawiam się nad współczesną sytuacją biopolityczną to powiedziałbym, że tak jak praca jest kluczem do zrozumienia kwestii społecznych, tak rodzina staje się kluczem do zrozumienia kwestii bioetycznych. Zauważmy, że gro współczesnych sporów toczy się wokół pozornie zróżnicowanych i oderwanych od siebie zagadnień. To jest oczywiście kwestia antykoncepcji, i tzw. aborcji. Możemy tutaj mówić o pewnym powiązaniu dlatego, że antykoncepcja wytwarza mentalność antynatalistyczną, której ukoronowaniem staje się zabójstwo człowieka nienarodzonego – zaznaczył ks. prof. dr hab. Paweł Bortkiewicz.

Co więcej ks. prof. Bortkiewicz podkreślił, że pomiędzy tymi zjawiskami znajduje się również in vitro, które pod płaszczykiem reprodukcji i medycyny reprodukcyjnej dokonuje eliminacji ludzkiego życia.

 – Mamy tutaj zagadnienia związane z etyką seksualną, ideologią przemieniającą koncepcję i znaczenie płciowości człowieka. Mamy także szereg zjawisk związanych z wykorzystywaniem i tworzeniem komórek embrionalnych – macierzystych – dodał ks. prof. Bortkiewicz.

Należy zwrócić uwagę na jeszcze jedną sprawę wydawałoby się nie związaną z tymi tematami – zaznacza etyk.

 –  Mamy debaty na temat globalnego ocieplenia, zmiany klimatu w świecie. Zauważmy, że wszystkie te działania, głosy wspierające skupiają się właściwie na jednym na eliminacji prokreacji i rodziny, na modelowaniu rodziny. A właściwie deformowaniu modelu rodziny, który będzie modelem nastawionym wyłącznie na własną przyjemność pozbawioną otwarcia na życie. Przypomnę, że dyskusja wokół in vitro jest w gruncie rzeczy dyskusją nie nad naturalnym przyrostem i prokreacją, tylko nad tym czy za cenę kilku istnień ludzkich możemy reprodukować jedno istnienie. Jeżeli mówimy o tzw. aborcji na przykład ze względów eugenicznych, to mówimy o niezdolności pogodzenia się z wartością ludzkiego życia dotkniętego cierpieniem. Jeżeli mówimy o zmianach klimatycznych, to zauważmy że bardzo często postuluje się, że te zmiany wywołane są nadmiernym przyrostem ludzkości na ziemi. I w związku z tym postuluje się, aby ta liczba ludności się zmieniała – powiedział ks. prof. hab. Paweł Bortkiewicz.

361. Zebranie Plenarne Episkopatu, którego przygotowaniem zajmowała się Rada Stała, odbędzie się w Warszawie w dniach 5-6 marca 2013 r.

Do zadań Rady Stałej należy m.in. przygotowanie zebrań plenarnych i Rady Biskupów Diecezjalnych oraz koordynowanie prac Konferencji Episkopatu Polski i czuwanie nad wykonaniem jej decyzji. W razie potrzeby Rada Stała może zabrać stanowisko w imieniu Episkopatu w ważnych sprawach publicznych.

RIRM/KEP

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl