Papież Franciszek odda na Sycylii hołd księdzu zabitemu przez mafię

Oddanie hołdu błogosławionemu księdzu Pino Puglisiemu w 25. rocznicę jego śmierci – to cel sobotniej wizyty papieża Franciszka na Sycylii. Kapłan został zamordowany w Palermo przez sycylijską mafię, cosa nostra.

Pino Puglisi, charyzmatyczny ksiądz i niestrudzony wychowawca dzieci i młodzieży, to pierwszy zabity przez mafię duchowny wyniesiony na ołtarze.

Ksiądz Puglisi sprzeciwiał się otwarcie mafii w swych kazaniach, ale również prowadząc działalność ewangelizacyjną, społeczną i edukacyjną w parafii w jednej z kolebek mafii w Palermo, czyli peryferyjnej dzielnicy Brancaccio, kontrolowanej przez potężny klan cosa nostra. Tam również z rozkazu jego bossów został zastrzelony przed swoim domem 15 września 1993 roku, w dniu swych 56. urodzin.

W biografiach błogosławionego męczennika podkreśla się, że miejscowi bossowie na czele z braćmi Graviano uważali go za zagrożenie głównie dlatego, że starał się uchronić żyjące często na ulicy dzieci i młodzież przed wpadnięciem w wir cosa nostra, by nie uważały mafiosów za swych idoli i nie brały z nich przykładu.

Mocodawcy tej zbrodni, szefowie miejscowego mafijnego gangu Filippo i Giuseppe Graviano zostali aresztowani w 1994 roku i skazani na dożywocie.

Proces beatyfikacyjny księdza Puglisiego rozpoczął się w 1999 roku za pontyfikatu Jana Pawła II. Został ogłoszony błogosławionym w maju 2013 roku podczas Mszy św. w Palermo z udziałem 100 tysięcy osób.

W czasie wizyty w stolicy wyspy Franciszek odprawi w południe Mszę św. na tamtejszych błoniach, Foro Italico. Odwiedzi również parafię św. Kajetana, gdzie ksiądz Puglisi był proboszczem, a także jego dom.

9 maja tego roku na Sycylii odbyły się uroczystości upamiętniające 25. rocznicę przemówienia, jakie w Agrigento wygłosił Jan Paweł II. Zwrócił się w nim do mafiosów przypominając przykazanie: Nie zabijaj.

„Żaden człowiek, żadne stowarzyszenie ludzkie, żadna mafia nie może zmienić ani podeptać tego najświętszego prawa Bożego” – mówił polski Papież. Wezwał mafiosów: „W imię Chrystusa, ukrzyżowanego i zmartwychwstałego, Chrystusa, który jest Drogą, Prawdą i Życiem, zwracam się do odpowiedzialnych: Nawróćcie się, pewnego dnia przyjdzie sąd Boży”.

Słowa te zostały przypomniane w ogłoszonym z okazji rocznicy dokumencie biskupów sycylijskich. Podkreślono w nim, że procesje religijne nie mogą być okazją do prezentacji mafijnej symboliki i wyrażania hołdów dla bossów.

W liście zatytułowanym „Nawróćcie się”, przypominanym w związku z wizytą Franciszka, biskupi napisali, że trzeba położyć kres zmowie milczenia i przeciwstawiać się mafijnej mentalności.

PAP/RIRM

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl