3 lata pontyfikatu Ojca św. Franciszka

Dziś przypada trzecia rocznica inauguracji pontyfikatu Ojca Świętego Franciszka. 19 marca 2013 roku Papież sprawował uroczystą mszę Św. na Placu Św. Piotra.

Do Watykanu licznie przybyli wierni, a także 132. delegacje państw i organizacji międzynarodowych, wśród nich 31 prezydentów i 11 premierów.

Ojciec Święty Franciszek jest pierwszym Papieżem z kontynentu amerykańskiego, a także pierwszym spoza Europy od czasu papieża Grzegorza III. Jest również pierwszym jezuitą wybranym na Papieża i pierwszym zakonnikiem od czasu papieża Grzegorza XVI.

Rysem charakterystycznym pontyfikatu Ojca Św. Franciszka – obok nauczania – są gesty, a także wychodzenie na peryferia współczesnego świata – zwraca uwagę ks. prof. Waldemar Chrostowski, teolog i biblista.

– Rozmaite peryferie, które zawsze istniały, związane są przede wszystkim z biedą, z ubóstwem, z uciskiem, z przemocą, z niesprawiedliwością społeczną, ale mają nie tylko podtekst społeczny, lecz także głęboki podtekst duchowy. Współczesna ludzkość i współczesny człowiek są bardzo z ranieni i wiele z tego, o czym papież Franciszek mówi i czego daje przykład, to jest właśnie opatrywanie tych rozmaitych zranień i umacnianie kościoła poprzez zwracanie uwagi również na jego słabość – wskazuje ks. profesor.

Przypomnijmy, 13 marca 2013 r. kardynał Jorge Mario Bergoglio został wybrany na Stolicę Piotrową, podczas drugiego dnia konklawe, zwołanego w związku z rezygnacją papieża Benedykta XVI. Tradycyjny biały dym, obwieszczający światu wybór Papieża, pojawił się o godz. 19:06 czasu rzymskiego.

RIRM

drukuj