fot. tv trwam

Anioł Pański z Ojcem Świętym Franciszkiem

Drodzy bracia i siostry,

przed zakończeniem tej celebracji eucharystycznej, pragnę was wszystkich pozdrowić i podziękować. Dziękuję braciom kardynałom i biskupom, a także kapłanom, zakonnicom i zakonnikom oraz wszystkich przybyłym ze wszystkich stron świata, zwłaszcza tym, którzy przynależą do duchowych rodzin nowych świętych.

Pozdrawiam oficjalne delegacje z różnych krajów, w szczególności Prezydenta Republiki Włoskiej i Jego Wysokości Księcia Walii. Faktycznie, dzięki swemu świadectwu ewangelicznemu, ci Święci przyczynili się do duchowego i społecznego wzrostu w swoich krajach.

Pozdrawiam was wszystkich, drodzy pielgrzymi, a także tych, którzy uczestniczyli w tej Mszy za pośrednictwem radia i telewizji. Szczególne pozdrowienie kieruje do wiernych z Polski, którzy dziś obchodzą Dzień papieski: dziękuję im za ich modlitwy i stałą życzliwość.

Moimi myślami ponownie otaczam Bliski Wschód. W szczególności myślę o umiłowanej i udręczonej Syrii, z której znowu dochodzą dramatyczne wieści o losie ludności z północno-wschodniej części kraju, zmuszonej do opuszczenia swoich domów z powodu działań militarnych. Pośród niej jest także wiele rodzin chrześcijańskich. Do wszystkich zaangażowanych stron i do wspólnoty międzynarodowej ponawiam apel, o szczere zaangażowanie się na drodze dialogu w poszukiwaniu skutecznych rozwiązań.

Wraz ze wszystkimi członkami Synodu Biskupów ws. Regionu Amazonii, szczególnie z tymi pochodzącymi z Ekwadoru, z niepokojem śledzę wydarzenia z ostatnich tygodni, jakie mają miejsce w tym kraju. Powierzam go wspólnej modlitwie i wstawiennictwu nowych świętych i łącze się w bólu z powodu zabitych i rannych. Zachęcam do znalezienia pokoju społecznego, ze szczególnym uwzględnieniem najbardziej narażonych populacji i ze względu na prawa człowieka.

A teraz zwróćmy się do Maryi Dziewicy, wzoru ewangelicznej doskonałości, aby nas wspomagała w dążeniu za przykładem nowych świętych.

Tłumaczenie: Radio Watykańskie

drukuj