fot. credit_@MKDNiS_Twitter

Nuncjusz apostolski o wystawie z okazji urodzin św. Jana Pawła II: To owoc współpracy Watykanu i Polski

Cieszę się, że Zamek Królewski w Warszawie otworzył drzwi dla ekspozycji „Arcydzieła z Watykanu. Wystawa w stulecie urodzin Jana Pawła II”. Jest ona owocem współpracy Watykanu i Polski. W ten sposób upamiętniamy także złoty jubileusz odbudowy dawnej siedziby polskich królów – powiedział ks. abp Salvatore Pennacchio na Zamku Królewskim w Warszawie, w obecności ministra kultury prof. Piotra Glińskiego, z okazji otwarcia wystawy w 101. rocznicę urodzin Karola Wojtyły i 40. rocznicę zamachu na Jana Pawła II.

Nuncjusz apostolski w swoim przemówieniu odwołał się do słów papieża Franciszka poświęconych ważnej roli kultury: „Muzea powinny otworzyć drzwi dla ludzi na całym świecie. Być narzędziem dialogu między kulturami i religiami, narzędziem pokoju”.

„To słowa papieża Franciszka z jego książki >>Moja idea sztuki<<, w której ukazuje, że kultura może być ratunkiem dla współczesnego świata, a poprzez piękno można budować mosty w podzielonym społeczeństwie” – podkreślał ks. abp Salvatore Pennacchio.

Przypomniał również, że kultura od najmłodszych lat zajmowała ważne miejsce w życiu św. Jana Pawła II.

„Wrażliwość na kulturę i sztukę zrodziła się w jego sercu w rodzinnych Wadowicach. Potem była rozwijana na deskach teatrów krakowskich. Służyła następnie jako narzędzie ewangelizacyjne biskupowi, a później kardynałowi metropolicie krakowskiemu, aż wreszcie doprowadziła Papieża Polaka do wskazania nowych środków dialogu i inkulturacji” – wskazał nuncjusz apostolski.

Zaznaczył też, że Papież był zawsze mocno związany ze środowiskiem artystycznym.

„Podobnie jak przez całe życie Święty Papież Polak oddawał hołd szeroko rozumianej sztuce, tak dziś, poprzez tę ekspozycję, sztuka chce niejako oddać hołd Papieżowi Polakowi w setną rocznicę jego urodzin” – dodał.

Ks. abp Salvatore Pennacchio wyraził wdzięczność autorom i kuratorom wystawy.

„Dziękuję za możliwość dzisiejszego spotkania, w dniu 40. rocznicy zamachu na św. Jana Pawła II. Życzę wszystkim zwiedzającym, by odkryli tutaj piękno i radość, które były tak drogie dla Papieża Polaka” – zakończył wystąpienie nuncjusz apostolski.

Wystawę można zwiedzać na Zamku Królewskim w Warszawie do 13 czerwca 2021 r.

ks. Paweł Rytel-Andrianik

drukuj