Warszawa: obchody Święta Policji

Dziś w Warszawie rozpoczną się obchody Święta Policji – m.in. w Komendzie Głównej Policji odsłonięte zostaną na Tablicy Pamięci nazwiska policjantów, którzy polegli na służbie. W sobotę na Pl. Piłsudskiego – promocja absolwentów szkoły policji w Szczytnie z udziałem prezydenta Andrzeja Dudy.

Policjanci swoje święto obchodzą 24 lipca. W tym roku – ze względu na Światowe Dni Młodzieży – planowano przenieść uroczystości na pierwszy weekend sierpnia, ostatecznie jednak odbędą się w najbliższy weekend.

W Komendzie Głównej Policji odsłonięte zostaną dziś tabliczki epitafijne na Tablicy Pamięci z nazwiskami policjantów poległych w ostatnim czasie na służbie. Będą też uroczyście wpisane do policyjnej Księgi Pamięci; następnie odprawiona zostanie Msza św. w Bazylice Świętego Krzyża w Warszawie oraz nabożeństwo dziękczynne w Katedrze Prawosławnej św. Marii Magdaleny w Warszawie. Wręczone zostaną też odznaczenia i nominacje dla funkcjonariuszy oraz pracowników zarówno KGP jak i KSP.

Jak co roku złożone zostaną też wieńce i kwiaty przed Obeliskiem „Poległym Policjantom – Rzeczpospolita Polska”. W tym miejscu, przed gmachem KGP, złożona jest urna z prochami policjantów pomordowanych przez NKWD i pogrzebanych w Miednoje. Wieczorem mieszkańcy Warszawy będą mogli na Podzamczu wysłuchać koncertu dwóch policyjnych orkiestr – węgierskiej i polskiej.

W sobotę uroczystości rozpocznie Msza św. w intencji poległych policjantów w Katedrze Polowej Wojska Polskiego w Warszawie. Tam również wybranym funkcjonariuszkom i funkcjonariuszom wręczone zostaną medale Gloria Intrepidis et Animi Promptis oraz Błogosławionego Księdza Jerzego Popiełuszki.

Kilka godzin później w Zamku Królewskim wręczone zostaną policjantom nominacje i odznaczenia. Główna uroczystość zaplanowano na godz. 14.00. Ma w niej wziąć udział prezydent Andrzej Duda. Na Pl. Piłsudskiego w Warszawie odbędzie się promocja absolwentów Wyższej Szkoły Policji w Szczytnie i ślubowanie nowo przyjętych stołecznych funkcjonariuszy. Wyróżnieni zostaną też laureaci konkursu „Policjant, który mi pomógł”.

W niedzielę na Stadionie Agrykola odbędzie się piknik rodzinny; dzieci funkcjonariuszy i pracowników cywilnych mają wziąć udział w Pierwszym Charytatywnym Biegu na rzecz Fundacji Pomocy Wdowom i Sierotom po Poległych Policjantach „Dzieci – Dzieciom”. Dystans biegu ma zostać uzależniony od wieku dziecka, a wszyscy uczestnicy biegu będą nagrodzeni m.in. medalami.

Obchodzone 24 lipca święto policji nawiązuje do tej daty z 1919 r. gdy Sejm II RP przyjął ustawę o Policji Państwowej. Po wojnie, 7 października 1944 r. Polski Komitet Wyzwolenia Narodowego formalnie powołał Milicję Obywatelską, która faktycznie istniała już od dwóch miesięcy na terenach zajętych przez Armię Czerwoną. 6 kwietnia 1990 r. Sejm rozwiązał MO, a na jej miejsce powołał policję.

Obecnie jest to największa formacja mundurowa w kraju, w której służy 100 tys. policjantów i pracuje 20 tys. cywilów.

PAP/RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl