fot. PAP/Darek Delmanowicz

Usuwanie krzyży z warszawskich urzędów. R. Trzaskowski przekonuje, że jest to konieczne

Prezydent Warszawy nie ma zamiaru wycofać się ze swojej decyzji dotyczącej usuwania krzyży ze swojego urzędu. Rafał Trzaskowski przekonuje, że jest to konieczne.

Warszawski ratusz rozpoczął specjalną kwerendę. Sprawdza, gdzie wiszą krzyże, które zgodnie z nowym rozporządzeniem Rafała Trzaskowskiego powinny być usunięte. [czytaj więcej]

https://x.com/RadioMaryja/status/1791180871594098770

To jest urząd i tam, gdzie są obsługiwani mieszkańcy, nie powinno być miejsca na symbole religijne – tłumaczył Rafał Trzaskowski, prezydent Warszawy, wiceprzewodniczący Platformy Obywatelskiej.

Stołeczni urzędnicy, którzy obsługują mieszkańców, nie będą mogli nosić symboli religijnych oraz umieszczać ich w miejscu swojej pracy. To niezgodne z Konstytucją RP – mówił były wiceminister sprawiedliwości, Sebastian Kaleta.

W tej sytuacji Konstytucja przewiduje, że wszelkie ograniczenia w tym zakresie muszą mieć formę ustawową – powiedział Sebastian Kaleta.

Dlatego politycy Prawa i Sprawiedliwości domagają się interwencji Rzecznika Praw Obywatelskich oraz składają zawiadomienie do prokuratury, wskazując, że prezydent Rafał Trzaskowski mógł przekroczyć swoje uprawnienia.

Jest to kolejna odsłona walki z ludźmi wiary, z ludźmi Kościoła, z nami katolikami, z nami chrześcijanami. Jest to kolejna odsłona opiłowywania katolików. To, co zapowiedział poseł Nitras – komentowała Beata Kempa, poseł do Parlamentu Europejskiego.

Decyzja prezydenta stolicy jest niebezpieczna – zaznaczył ks. prof. Waldemar Cisło z UKSW.

Idziemy tendencją, którą wyznaczają lewicujące nurty w Europie. My nazywamy to chrystianofobią czy alergią na chrześcijaństwo i należy się spodziewać, że będzie tego coraz więcej – podkreślił ks. prof. Waldemar Cisło.

Oświadczenie w sprawie wydał rzecznik metropolity warszawskiego, ks. Przemysław Śliwiński, który podkreślił, że decyzja stołecznego ratusza budzi zdziwienie i smutek. D

„Neutralność religijna nie może prowadzić do dyskryminacji osób wierzących, których prawa gwarantuje Konstytucja RP. Symbol krzyża nie oznacza, że urzędnik państwowy jako osoba wierząca kieruje się w pracy nakazami religijnymi; przeciwnie – obliguje on go do jak najrzetelniejszego wypełniania swoich obowiązków oraz sprawiedliwego i równego traktowania wszystkich współobywateli” – czytamy w oświadczeniu ks. Przemysława Śliwińskiego, rzecznika prasowego Arcybiskupa Metropolity Warszawskiego i Archidiecezji Warszawskiej.

Rzecznik archidiecezji wskazał, że decyzja przyczynia się wyłącznie do zaostrzenia niszczącej dialog polaryzacji. Jeszcze w czasie kampanii samorządowej Rafał Trzaskowski zapewniał, że chce być politykiem środka –   przypomniał jego kontrkandydat Tobiasz Bocheński.

Pierwsze jego decyzje po zostaniu prezydentem Warszawy pokazują jasno, że chodzi z konewką pełną benzyny i próbuje podpalać polityczne spory tuż przed europejskimi wyborami – mówił Tobiasz Bocheński, kandydat do Parlamentu Europejskiego.

Decyzję prezydenta Warszawy krytykują rządowi koalicjanci Platformy Obywatelskiej, czyli Polskie Stronnictwo Ludowe i Polska 2050. Rafał Trzaskowski ogłosił, że wszystkie uroczystości odbywające się na terenie jego urzędu mają być neutralne światopoglądowo. Dopuszcza jednak wyjątki.

To, co jest częścią tradycji, to, co dotyczy uroczystości, zwłaszcza uroczystości historycznych oczywiście nie podlega temu zarządzeniu –  zaznaczył Rafał Trzaskowski.

Próba ograniczania praw osób wierzących jest okazją do odważnego manifestowania swojej wiary – zachęcił ks. prof. Waldemar Cisło.

Tego typu zakazy motywują nas, żebyśmy się zastanowili nad tym, jak ważnym znakiem jest dla nas krzyż – podkreślił ks. prof. Waldemar Cisło.

Do obrony krzyża zachęcał Polaków wielokrotnie św. Jan Paweł II. W historycznej homilii w Zakopanem w 1997 r. apelował, aby sprzeciwiać się obrazie imienia bożego w życiu społecznym.

Dziękujmy Bożej opatrzności za to, że krzyż powrócił do szkół, do urzędów publicznych, szpitali. Niech on tam pozostanie. Niech nam przypomina o naszej chrześcijańskiej godności i narodowej tożsamości. O tym, kim jesteśmy i dokąd zmierzamy – apelował św. Jan Paweł II.

TV Trwam News

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl