fot. TV Trwam News

Warszawa: uroczystości pogrzebowe płk. I. Matuszewskiego i mjr. H. Floyar-Rajchmana

W Warszawie odbędą się dziś uroczystości pogrzebowe płk. Ignacego Matuszewskiego i mjr. Henryka Floyar-Rajchmana. Bohaterscy oficerowie wsławili się m.in. ewakuacją polskiego złota w 1939 r.

Doczesne szczątki pułkownika Matuszewskiego oraz majora Floyar-Rajchmana, powróciły do Ojczyzny ze Stanów Zjednoczonych pod koniec listopada. O powrocie do Polski marzyli przez całe życie. Chcieli również, aby ich ciała spoczęły po śmierci w ojczystej ziemi.

 – Dzisiaj Rzeczpospolita spełnia swój obowiązek – zaznaczył szef MON Antoni Macierewicz.

Bohaterskich oficerów Wojska Polskiego witano na warszawskim lotnisku z najwyższymi honorami. Modlitwę w ich intencji odmówił biskup polowy Wojska Polskiego ks. bp Józef Guzdek.

– Spraw Panie, aby ci, którzy walczyli o poszanowanie godności i wolności naszego narodu, dostąpili radości życia wiecznego – mówił ks. bp Józef Guzdek.

Pułkownik Matuszewski i major Floyar–Rajchman byli wybitnymi żołnierzami, politykami oraz dyplomatami.

– Jesteśmy na początku drogi, żeby pamięć o tych wielkich Polakach przywrócić, zrekonstruować – podkreślił prof. Sałwomir Cenckiewicz, dyrektor Wojskowego Biura Historycznego.

Wsławili się ewakuacją polskiego złota za granicę po wybuchu II wojny światowej. Później trafili do Stanów Zjednoczonych, gdzie zabiegali o sprawy Polskie. Byli jednak za to represjonowani.

– Ze względu na antysowiecką postawę, ze względu na stanowisko w sprawie Katynia, ze względu na upominanie się o Polskę wolną i Polskę całą – wskazywał prof. Sławomir Cenckiewicz.

Zgodę na ekshumacje bohaterów musiał wydać amerykański sąd. Sprowadzeniem szczątków zajął się komitet honorowy. Niezbędne było przygotowanie obszernej dokumentacji. Doczesne szczątki bohaterów spoczną na Wojskowych Powązkach.

– Spoczną w kwaterze żołnierzy z 1920 roku, z perspektywy, której nie widać alei zasłużonych dla Polski Ludowej, nie widać alei zasłużonych dla Sowietów – powiedział prof. Sławomir Cenckiewicz.

O godzinie 10.30 w intencji bohaterskich oficerów w Katedrze Polowej Wojska Polskiego w Warszawie sprawowana będzie Msza Święta. Następnie ich doczesne szczątki zostaną przewiezione w kondukcie na Wojskowe Powązki.

TV Trwam News/RIRM

drukuj