fot. PAP/Leszek Szymański

Marszałek Sejmu chce łagodzić spór polityczny, kiedy reszta koalicji rządowej go podsyca

Marszałek Sejmu wygłosił orędzie, w którym mówił o niebezpiecznej polaryzacji w dniu, w którym Platforma Obywatelska wypuściła spot prezentujący Prawo i Sprawiedliwość jako partię prorosyjską. Przed kilkoma dniami cała koalicja rządząca oklaskiwała premiera, gdy nazwał ugrupowanie opozycyjne „płatnymi zdrajcami” i „pachołkami Rosji”.

W orędziu marszałek Sejmu przywołał ucieczkę sędziego Tomasza Szmydta na Białoruś, serię pożarów w Polsce i zamach na premiera Słowacji. Szymon Hołownia apelował o ostudzenie temperatury politycznego sporu, choć nie wymienił żadnej z partii ani żadnego polityka.

– Polaryzacja rodzi radykalizm, radykalizm rodzi chaos, chaos osłabia nas względem zewnętrznych wrogów – podkreślał marszałek Sejmu.

To jednak w Sejmie, któremu szefuje Szymon Hołownia, przed tygodniem padły z ust Donalda Tuska następujące słowa pod adresem Prawa i Sprawiedliwości:

– Płatni zdrajcy, pachołki Rosji – powiedział wówczas premier o swoich politycznych oponentach.

Szefa rządu oklaskiwali wtedy wspólnie politycy całej rządzącej koalicji, wśród nich politycy Polskiego Stronnictwa Ludowego i Polski 2050 Szymona Hołowni. Orędzie marszałka to polityczna gra – ocenił poseł Paweł Szrot z PiS.

– Obejrzał sondaże, focusy, ocenił, że to koalicji nie służy i pierwszy próbuje się z tej narracji wycofać – stwierdził polityk.

Na kalumniach w sejmie się nie skończyło. Wczoraj, kilkanaście godzin po   zamachu na Roberta Fico, Platforma Obywatelska wzięła słowa premiera Donalda Tuska na sztandary w trwającej kampanii i wypuściła kontrowersyjny spot.

https://x.com/Platforma_org/status/1790991407076773961

– Rosja już tu jest. Jej największym sukcesem w Polsce jest PiS – takie słowa padają w wideo.

Według rządzących potwierdzeniem tego są krytyczne opinie prezesa Jarosława Kaczyńskiego na temat zmian w Unii Europejskiej.

– Wolność się na zachodzie cofa. Tej wolności jest coraz mniej – powiedział prezes PiS.

Prawo i Sprawiedliwość nie pozostaje dłużne i także opublikowało spot, w którym  przypomniało relację Donalda Tuska z Putinem.

https://x.com/MorawieckiM/status/1790982493333500393

– Donald, to ty potrafiłeś odbierać gratulacje z rąk Putina, a te słowa: „płatni zdrajcy, pachołki Rosji” możesz skierować do swojego rządu – słyszymy w spocie prawicowej opozycji.

Mniejsze partie – Konfederacja i Lewica – uważają, że PiS i PO korzystają na polaryzacji.

– Żadna z tych partii nie jest prorosyjska. Każda z tych partii popełniła różne błędy, jeżeli chodzi o politykę wschodnią – i wobec Rosji,  i wobec Białorusi, i Ukrainy – stwierdził wicemarszałek Sejmu, Krzysztof Bosak z Konfederacji.

– To, żebyśmy się wzajemnie nie pozabijali, jest chyba ważniejsze w tej chwili niż jakakolwiek walka o głosy w wyborach do Europarlamentu – oceniła poseł Lewicy, Anita Kucharska-Dziedzic.

O przywrócenie należytego poziomu kampanii i debaty politycznej apeluje prezydent Andrzej Duda.

– Mogę rozmawiać z każdym, mogę rozmawiać na każdy temat, możemy się nie zgodzić, będziemy się różnić, ale ważne jest to, aby różnić się z kulturą, w sposób elegancki i taki, który nie będzie budził społecznego zgorszenia ani nie będzie rozpalał niepotrzebnych społecznych emocji – podkreślała głowa państwa.

Z kolei w ocenie socjologa, prof. Arkadiusza Jabłońskiego, który był gościem programu „Polski punkt widzenia” w Telewizji Trwam, jeśli coś potęguje nastroje, to jest to obawa, że władza zagarnia przestrzeń publiczną w sposób, który lekceważy prawo.

– Niszczy się pluralizm medialny, doprowadza się do tego, że żadna instytucja państwowa nie jest autorytetem dla obywateli – wskazał ekspert.

Na porządku dziennym od lat jest podważanie Trybunału Konstytucyjnego, Krajowej Rady Sądownictwa czy Najwyższej Izby Kontroli.

TV Trwam News

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl