fot. ,,Lech Kaczyński. Człowiek Solidarności”

Warszawa: Otwarto wystawę pt. ,,Lech Kaczyński. Człowiek Solidarności”

W Warszawie otwarto wystawę pt. ,,Lech Kaczyński. Człowiek Solidarności”. Uroczystość odbyła się na dziedzińcu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Uczestniczyli w niej wicepremier, minister kultury Piotr Gliński, prezydencki minister Wojciech Kolarski oraz prezes Prawa i Sprawiedliwości Jarosław Kaczyński.

Lider partii rządzącej wyraził wdzięczność za inicjatywę, która – jak mówił – przypomina długą, choć w krótkim życiu, polityczną drogę jego śp. Brata.

Jarosław Kaczyński podkreślał, że jego brat Lech Kaczyński był człowiekiem ,,Solidarności” w podwójnym tego słowa znaczeniu – kimś, kto w ,,Solidarności” pracował oraz kimś, dla kogo wartości budujące polską tożsamość i polską siłę były ważne.

Prezes Prawa i Sprawiedliwości mówił też o zasługach śp. prezydenta w różnych dziedzinach.

– Część z nich nie jest znanych. Nie wiem np. czy w tej wystawie (…) wskazane jest, że odegrał bardzo wielką, można nawet powiedzieć, decydującą rolę w powołaniu 18 września 1980 roku „Solidarności”. Plan wymyślony przez śp. Karola Modzelewskiego i forsowany od początku września razem ze statutem, wydawałoby się, że nie miał żadnych szans. Trzeba było wymyśleć różnego rodzaju chwyty, szczególnego typu pociągnięcia, by w pewnym momencie stworzyć stan, w którym związek musiał powstać i nikt nie był w stanie się temu przeciwstawić. To była praca i to były pomysły mojego śp. Brata – powiedział Jarosław Kaczyński.

Prezydent Polski na otwarcie wystawy skierował list. Andrzej Duda podkreślił w nim, że śp. Lech Kaczyński napisał swoim życiem opowieść o umiłowaniu wolności, dumie, godności oraz honorze.

RIRM

drukuj