fot. twitter.com/MT5_14

W Warszawie odsłonięto wystawę poświęconą ks. por. Wyszyńskiemu

Przez cały sierpień w Muzeum Jana Pawła II i Prymasa Wyszyńskiego w Warszawie będzie można oglądać wystawę związaną z działalnością ks. por. Stefana Wyszyńskiego jako kapelana podczas Powstania Warszawskiego zgrupowania Armii Krajowej „Kampinos”.

W informacji podano, że eksponaty umieszczone zostaną na ekspozycji stałej muzeum w strefie „Będziesz miłował”.

Będzie można zobaczyć min. kuferek, w którym ks. kapelan Wyszyński przenosił bańki lekarskie do stawiania potrzebującym pacjentom w szpitalu powstańczym w Laskach, wykonany przez siostry Franciszkanki Służebnice Krzyża z pudełka po butach. Zakonnice zaopatrzyły bańki w uchwyt i skórzane paski z metalowymi sprzączkami. Na ekspozycji będzie także przestrzelony podczas walk powstańczych egzemplarz dzieł Juliusza Słowackiego z kulą tkwiącą w środku i przyznany mu przez rząd w Londynie Krzyż Virtuti Militari.

„Niniejszy akt złożenia orderu wojennego śp. kard. Stefanowi Wyszyńskiemu – prymasowi Polski potwierdzają własnoręcznym podpisem niezłomni obrońcy Kościoła katolickiego, żołnierze II wojny światowej oraz Powstania Warszawskiego” – czytamy na oryginalnym dokumencie.

Order przekazali pośmiertnie prymasowi żyjący koledzy ze zgrupowania „Parasol” – porucznik Wiesław Raciborski i podporucznik Roman Łuczak.

„My oficerowie harcerskiego batalionu przyznajemy i składamy Jego Eminencji Kardynałowi Stefanowi Wyszyńskiemu – Prymasowi Polski Krzyż Virtuti Militari” – czytamy na dokumencie z 31 maja 1981 roku.

Zwiedzający wystawę będą mogli także poznać mało znaną działalność powstańczą Prymasa Tysiąclecia, która miała wpływ na jego pasterskie nauczanie.

Otwarte w październiku 2019 r. Muzeum Jana Pawła II i Prymasa Wyszyńskiego mieści się pod kopułą Świątyni Opatrzności Bożej na warszawskim Wilanowie. Zajmuje około 2 tys. mkw.

Placówka jest czynna od poniedziałku do niedzieli od godz. 12.00 do godz. 19.00 (ostatnie wejście o godz. 18.00). We wtorek muzeum jest nieczynne. Czwartek jest dniem indywidualnego wstępu na podstawie bezpłatnych biletów wydawanych na określoną godzinę, ale ich liczba jest limitowana.

Więcej informacji można uzyskać na stronie internetowej https://mt514.pl/

PAP

drukuj