Poznań: Wielkopolanie chcą odbudowy Pomnika Najświętszego Serca Pana Jezusa

Coraz więcej mieszkańców Poznania chce odbudowy Pomnika Najświętszego Serca Pana Jezusa zwanego też Pomnikiem Wdzięczności.  Monument, który pierwotnie stał na obecnym pl. Mickiewicza, miałby zostać odbudowany nad Jeziorem Maltańskim. Na lokalizację nie chcą zgodzić się władze miasta.

Od ponad dwóch lat przed kościołem pw. Najświętszego Serca Jezusa i św. Floriana w Poznaniu stoi figura Chrystusa, która ma stać się elementem odbudowanego monumentu. Przedstawiciele społecznego komitetu zbierają pieniądze na jego odbudowę. W tym miesiącu wydali śpiewnik poświęcony Powstaniu Wielkopolskiemu. Dochód ze sprzedaży zostanie przeznaczony na nowy pomnik.

Prof. Stanisław Mikołajczak, przewodniczący społecznego komitetu, podkreśla, że w Wielkopolanach jest silna determinacja do odbudowy Pomnika Wdzięczności.

– Przed wojną pomnik powstawał 12 lat, bo też był opór władz miasta. Co prawda ten opór miał szlachetne pobudki, gdyż władze chciały postawić kościół wotywny, a obecne władze nie chcą, ponieważ w centrum pomnika znajduje się figura Chrystusa, więc motywacje są zupełnie inne.  Trzeba to przeczekać. W nas, Wielkopolanach, jest wielki upór, wielkie dążenie do osiągnięcia celu i my ten pomnik postawimy – zapewnia prof. Stanisław Mikołajczak.

Prof. Stanisław Mikołajczak wkrótce ma spotkać się z szefem Komitetu Stałego Rady Ministrów Jackiem Sasinem ws. odbudowy pomnika w stolicy Wielkopolski.

Pomnik Wdzięczności został odsłonięty 30 października 1932 r. jako wotum wdzięczności za odzyskanie przez Polskę niepodległości. Ufundowało go społeczeństwo Poznania, Wielkopolski i Kresów Zachodnich II RP. W październiku 1939 r. pomnik został zburzony przez Niemców, a figura Jezusa Chrystusa została przetopiona.

RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl