Niemcy ostrzegają Polskę przed kosztami elektrowni atomowych

Wicekanclerz Niemiec ostrzega Polskę przed kosztami elektrowni atomowych. Sigmar Gabriel, który pełni funkcję ministra gospodarki i energetyki, stwierdził, że w siłowniach atomowych wytwarzana jest najdroższa energia elektryczna.

Polityk wyraził jednocześnie zrozumienie dla roli węgla w polskiej polityce energetycznej.

Podczas II-ego Polsko-Niemieckiego Forum Energetycznego wiceszef niemieckiego rządu wyraził zdziwienie, że aż osiem europejskich krajów myśli obecnie o budowie nowych elektrowni jądrowych.

Propozycje takie podyktowane są względami ideologicznymi, a nie ekonomicznymi – ocenił.

Profesor Jan Szyszko, były minister środowiska, powiedział, że Polska powinna rozwijać czyste technologie spalania węgla i wykorzystywać geotermię  a także biomasę.

– Uważam, że rozbudowa energetyki jądrowej jest szkodliwa dla polskiej gospodarki. Blokuje polskie zasoby energetyczne. Uzależnia nas od obcych technologii i obcych źródeł energii – podkreślił prof. Jan Szyszko.

Po katastrofie w japońskiej elektrowni atomowej Fukushima w 2011 roku, wywołanej przez tsunami, rząd w Berlinie postanowił całkowicie zrezygnować z energii jądrowej.

Wszystkie niemieckie elektrownie atomowe mają zostać zamknięte do roku 2022. Natomiast Polska planuje budowę elektrowni atomowych.

Pierwszy blok miałby zostać uruchomiony do końca 2024 roku.

RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl