fot. PAP/Rafał Guz

A. Przyłębski: Niemcy mogą nam zazdrościć Konstytucji 3 maja

Niemcy mogą nam zazdrościć Konstytucji 3 maja, aktu, który funkcjonował w odniesieniu do dwóch równouprawnionych narodów; ten akt był swego rodzaju protoplastą tego, czym jest dzisiaj Unia Europejska – powiedział w piątek ambasador RP w Niemczech Andrzej Przyłębski.

Andrzej Przyłębski podkreślił w rozmowie z portalem tvp.info, że Konstytucja 3 maja zawierała „elementy wyrastające z ducha oświecenia, ale jednocześnie wyprzedzające niekiedy rozwiązania w innych krajach europejskich o 100 lat”.

„Myślę, że Niemcy rzeczywiście mogą nam zazdrościć Konstytucji 3 maja – aktu, który funkcjonował w odniesieniu do dwóch równouprawnionych narodów i oczywiście pozostałej ludności. Był swego rodzaju protoplastą tego, czym jest dzisiaj Unia Europejska” – powiedział ambasador RP.

Jednocześnie zaznaczył, że 15 lat naszej obecności w UE to był bardzo dobry okres dla Polski, być może najlepszy w ostatnich 200-300 latach”.

„Rozwój naszego kraju jest oczywisty i niewątpliwy. Oczywiście pojawiły się teraz pewne zagrożenia w związku z brexitem, ale też pewnymi planami reformy Unii Europejskiej, które nie zawsze prowadzą w dobrym kierunku. Nauka z brexitu musi być wyciągnięta. Liczę, że wybory do Parlamentu Europejskiego skorygują pewne ideologiczne skrzywienia, które w tej chwili występują i wyprowadzą UE na prostą” – dodał Andrzej Przyłębski.

Święto Narodowe 3 Maja jest obchodzone w rocznicę uchwalenia w 1791 roku Konstytucji 3 maja. Dokument był pierwszą konstytucją w nowożytnej Europie, a drugą na świecie po amerykańskiej. Rocznica przyjęcia Konstytucji 3 maja jest świętem ustanowionym w 1919 roku. Przez okres PRL jego publiczne obchodzenie było zabronione, ponownie stało się państwowym świętem w 1990 roku.

PAP/RIRM

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl