fot. PAP/Jacek Bednarczyk

IAR: niemiecki dziennik o „polskim obozie koncentracyjnym”

Niemiecki dziennik „Allgäuer Zeitung” na swoich stronach internetowych napisał o „polskim obozie koncentracyjnym”. Ambasada polska w Berlinie zażądała od redakcji szybkiego sprostowania tego fałszywego określenia – podała dzisiaj Informacyjna Agencja Radiowa.

Według IAR gazeta, omawiając historię Enegelberta M., napisała, że był on jednym z ostatnich więźniów, któremu „w polskim obozie koncentracyjnym Auschwitz” wytatuowano obozowy numer na ramieniu.

Rzecznik prasowy polskiej ambasady w Berlinie Dariusz Pawłoś powiedział Polskiemu Radiu, że natychmiast do redakcji „Allgäuer Zeitung” w Kemtpen zostało wysłane pismo z żądaniem sprostowania.

„Sformułowania takie jak >>polskie obozy koncentracyjne<<, czy >>polskie obozy zagłady<<, czy też >>obozy koncentracyjne w Polsce<< są nie tylko obraźliwe dla Polaków i polskich obywateli, którzy cierpieli i ginęli w tych obozach, ale również dla ich rodzin i całego polskiego społeczeństwa” – cytuje Dariusza Pawłosia IAR.

Zaznacza, że rzecznik prasowy polskiej ambasady zapewnił, że ambasada Polski w Berlinie i polskie placówki konsularne zawsze będą interweniować w sytuacjach, gdy będzie fałszowana historia Polski, i gdy będzie szkalowane dobre imię Polski i Polaków.

PAP

drukuj